Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Podziel się:

Podziel się:

Już wiemy co będzie, a czego nie będzie na nowych dowodach

A jednak można. Można uszanować pamięć o Kresach i nie wkurzać naszych sąsiadów. Na okładkach polskich paszportów nie bedzie Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich. Zastaąpiły je inne kresowe symbole.

Pomysł, aby na nowych polskich paszportach umieścić między innymi Ostrą Bramę i
wizerunek Cmentarza Orląt Lwowskich początkowo wzbudził kontrowersje tylko w Polsce. Padały argumenty, że jest to pomysł mało przemyślany i prowokacyjny wobec Litwy i Ukrainy. Przeciwnicy umieszczania tych wizerunków na polskich paszportach podnosili, że podobnie ocenilibyśmy niemiecki pomysł, by na ich paszportach uwiecznić np. zamek w Malborku czy zwycięstwo Niemiec w plebiscycie na Warmii i Mazurach w 1920 roku.

Kiedy o sprawie zrobiło się głośno, wtedy oficjalnie zaprotestowała Litwa, a potem Ukraina. - Takie zamiary są niezgodne z przyjaznymi relacjami sąsiedzkimi i są uważane przez stronę litewską jako nie do przyjęcia" - napisało w oświadczeniu MSZ Litwy. - Ostra Brama i obraz Najświętszej Maryi Panny wewnątrz niej znajdują się na terytorium Litwy i ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa.

Koniecv końców MSWiA wycofało się z tego nieszczęśliwego pomysłu. Cmentarz Orląt zastąpił Antoni Petrykiewicz, jeden z Orląt Lwowskich, najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari a Ostrą Bramę inskrypcja znajdująca się na grobie Matki Marszałka Piłsudskiego w Wilnie.

Jak poinformował minister Mariusz Błaszczak w nowym polskim paszporcie znajdą się następujące motywy graficzne związane z odzyskaniem Niepodległości:

Bitwa Warszawska
Antoś Petrykiewicz
Godło II RP
Grób Nieznanego Żołnierza
Ignacy Paderewski
Józef Piłsudski
Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza
Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich
Order Virtuti Militari
Powstania Śląskie
Roman Dmowski
Wincenty Witos
Wojciech Korfanty
Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił
Gabriel Narutowicz
Orzełek Legionowy
Inskrypcja „Matka i Serce Syna”
Eugeniusz Kwiatkowski
Obraz Jacka Malczewskiego „Polonia”

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: czytelnik KP oraz opublikowany na portalu Gazeta Olsztyńska: Już wiemy co będzie, a czego nie będzie na nowych paszportach
Oceń artykuł:

(0)