środa, 21 października 2020. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Podziel się:

Podziel się:

Parada Orkiestr Dętych 2018

Barwna i Kolorowa Parada Orkiestr Dętych już 3 czerwca w Kętrzynie!

Burmistrz Miasta Kętrzyn oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury, serdecznie zapraszają wszystkich sympatyków orkiestr dętych 3 czerwca br. (niedziela) o godz.15.00 na barwną i kolorową „II Paradę Orkiestr Dętych”, która przejdzie ulicami miasta do kętrzyńskiego amfiteatru, gdzie odbędzie się finałowa prezentacja orkiestr. Nasze zaproszenie przyjęły :
• Orkiestra OSP Nadarzyn
• Miejska Orkiestra Dęta Lubawa
• Orkiestra Dęta Parafii Św. Katarzyny z Kętrzyna
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mrongovia z Mrągowa

• Orkiestra OSP Nadarzyn
Założycielem, dyrygentem oraz Dyrektorem Artystycznym Orkiestry jest Mirosław Chilmanowicz. Orkiestra powstała w 1998 roku. Uważana jest za jedną z najlepszych w Polsce i Europie. Potwierdzeniem tego są liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte podczas konkursów i festiwali w kraju i zagranicą. Muzycy występują zarówno w salach koncertowych jak i dynamicznych pokazach musztry paradnej.
Jest trzykrotnym mistrzem Polski, a w 2017 roku zdobyła tytuł Mistrza Świata w konkurencji Street Parade podczas Mistrzostw Świata w Tajlandii. Koncertowała na międzynarodowych festiwalach i konkursach między innymi w USA, Chinach, Wietnamie, Malezji, Singapurze, Australii, Tajlandii, na Malcie, w Niemczech, Czechach, Rosji, Hiszpanii, Czarnogórze, Bułgarii, Grecji zyskując uznanie jurorów oraz powszechną sympatię publiczności.
Wydarzeniem artystycznym nobilitującym Orkiestrę był występ na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie, obok światowej sławy orkiestry symfonicznej – Sinfonia Varsovia, podczas uroczystej gali otwierającej Międzynarodowy Festiwal „Les Titans”. Orkiestra gościła w wielu popularnych programach telewizyjnych, a także realizowała wspólne projekty artystyczne z wieloma gwiazdami polskiej sceny muzycznej: Zbigniewem Wodecki, Krystyną Prońko, Justyną Steczkowska, Magdaleną Tul, Robertem Janowskim.
W bogatym repertuarze ma ponad 300 standardów muzyki polskiej i światowej, będących przekrojem wielu gatunków muzycznych, począwszy od muzyki klasycznej poprzez nowoczesne aranżacje muzyki popularnej, jazzowej i filmowej. Orkiestra ma w swoim dorobku nagranie 5 płyt CD. Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił Orkiestrę zaszczytnym odznaczeniem: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

• Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta w Lubawie
LUBAWSKA ORKIESTRA DĘTA POWSTAŁA 1 LUTEGO 2000 ROKU. ZAŁOŻYCIELEM I KAPELMISTRZEM BYŁ PAN STEFAN RACZYŃSKI.OD 2012 ROKU ORKIESTRĘ PROWADZI SYN PANA STEFAN, MATEUSZ. GŁOWNY SKŁAD LUBAWSKIEJ ORKIESTRY LICZY 35 OSÓB GRAJĄCYCH ORAZ 11 MAŻORETEK. W SZEREGACH MUZYCZNYCH ZNAJDUJĘ SIĘ TAKŻE MINI ORKIESTRA KTÓRA LICZY 16 OSÓB ORAZ UCZNIÓWIE, KTÓRZY DOPIERO ZACZYNAJĄ SWOJĄ PRZYGODĘ Z MUZYKĄ, A JEST ICH 20. ŁĄCZNIE CAŁA ORKIESTRA LICZY PONAD 80 OSÓB. ZESPÓŁ KAŻDEGO ROKU BIERZE UDZIAŁ W FESTIWALACH I PRZEGLĄDACH W KRAJU I ZA GRANICĄ. DO NAJWAŻNIEJSZYCH OSIĄGNIĄĆ NALEŻĄ: 2 I 3 NAGRODA NA WOJEWÓDZKIM PRZEGLĄDZIE ORKIESTR DĘTYCH W LIDZBARKU WARMIŃSKIM W 2007 I 2009 ROKU. 3 MIEJSCE NA OGÓLNOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE ORKIESTR DĘTYCH W ROWACH W 2013 ROKI. UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU ORKIESTR DĘTYCH W BAD MALENTE W NIEMCZECH W ROKU 2014. 7 MIEJSCE NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU ORKIESTR DĘTYCH W HEIKENDORFIE ( NIEMCY 2015). W 2016 ROKU ORKIESTRA UCZESTNICZYŁA W MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU ORKIESTR DĘTYCH W BUŁGARII GDZIE SPOŚRÓD 289 ZESPOŁÓW Z 21 KRAJÓW ZAJĘŁA 3 MIEJSCE. W TYM SAMYM ROKU ORKIESTRA ORGANIZOWAŁA MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH W LUBAWIE GDZIE ZOSTAŁA ODZNACZONA 2 NAGRODĄ. TAKĄ SAMĄ NAGRODĘ LUBAWSCY MUZYCY OTRZYMALI RÓWNIEŻ W 2017 ROKU, RÓWNIEŻ W LUBAWIE. W TYM ROKU ORKIESTRA PRZYGOTOWUJE SIĘ DO MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU W BOSEL W NIEMCZECH ORAZ DO KONCERTU, W KTÓRYM WYSTĄPIĄ WSPÓLNIE Z GRAŻYNĄ ŁOBASZEWSKĄ ORAZ ANTHONYM FLOYDEM, AMERYKAŃSKIM PIOSENKARZEM.
• Orkiestra Dęta Parafii Św. Katarzyny z Kętrzyna
Amatorska Orkiestra Dęta w Kętrznie powstała w 2010. Skład orkiestry tworzą byli instrumentaliści Orkiestr Wojskowych, absolwenci szkół muzycznych oraz muzycy amatorzy.
W swoim repertuarze orkiestra posiada szereg standardów światowych wykonywanych często
i chętnie przez Orkiestry Dęte na całym świecie, a także marsze wojskowe oraz wiązanki pieśni patriotycznych m.in. „Szara Piechota”, która powstała w czasach I wojny światowej i uznawana jest za pieśń patriotyczną legionów polskich – nazywana również „Hymnem Piechura”
Obecnie kierownictwo orkiestry , piastuje Pan Mirosław Długi.

• Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mrongovia z Mrągowa
Kultywowanie tradycji narodowych jak i regionalnych przez każdego z nas, powinno być priorytetem, niezależnie od panującej mody czy zmian, których ciągle jesteśmy świadkami. Mrągowo miało to szczęście, ze stworzono mu możliwość podtrzymywania i krzewienia kultury oraz tradycji poprzez muzykę, czego przejawem było powołano do życia orkiestry dętej.
Inicjatorem utworzenia orkiestry dętej była Pani Otolia Siemieniec - Burmistrz miasta Mrągowa. Wsparcie finansowe Rady Miasta Mrągowa oraz promocja przedsięwzięcia przez Dyrektorów szkól mrągowskich, przyczyniło się do rozpoczęcia działalności Orkiestry Dętej "Mrongovia".
Pierwsze spotkanie przyszłych muzyków odbyło się w dniu 26 lutego 2009 roku w Centrum Kultury
i Turystyki w Mrągowie. Strona merytoryczna zajął się Pan Andrzej Regiec – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Mrągowie. Od chwili powstania Orkiestra Dęta "Mrongovia" czynnie uczestniczy w życiu miasta Mrągowa, pełniąc funkcje wychowawczą i kulturotwórczą.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Beata Szuksztul oraz opublikowany na portalu Kętrzyn: Parada Orkiestr Dętych 2018
Oceń artykuł:

(0)