Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Podziel się:

Podziel się:

Dzień Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej

Gwiazda wieczoru - Wojciech Gąssowski

Burmistrz Miasta Kętrzyn serdecznie zaprasza na Kętrzyński Dzień Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej 20 maja 2017 r o godz. 14.00 do kętrzyńskiego Amfiteatru .
W programie imprezy, która promuje aktywne formy spędzania czasu zaprezentują się liczne
organizacje pozarządowe, nie zabraknie również atrakcji artystycznych na scenie Amfiteatru
oraz pysznej grochówki. Wieczór natomiast uświetni koncert wielkiej gwiazdy polskiej sceny muzycznej Wojciecha Gąssowskiego . To wszystko już 20 maja w amfiteatrze, wstęp wolny. Gorąco zapraszamy!


Wojciech Gąsowski debiutował w 1962 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie znalazł się w złotej dziesiątce laureatów. Współpracował z zespołem Czerwono-Czarni, z którym wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63. Po zakończeniu współpracy z Czerwono-Czarnymi występował w warszawskiej Stodole z zespołem Chochoły.
W 1964 r. zainteresował się jazzem. Śpiewał standardy jazzowe ze Swingtetem Janusza Zabieglińskiego i Triem Włodzimierza Nahornego. W 1967 r. na Festiwalu Jazz nad Odrą zdobył Pierwsza nagrodę w kategorii wokalistów jazzowych. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree ’67 w Warszawie wystąpił w koncercie „Nowe twarze w polskim jazzie”. Z zespołem Włodzimierza Nahornego odbył cykl koncertów pod nazwą „Jazz w Filharmonii”.
Równocześnie współpracował z zespołem Tajfuny, z którym nagrał swój pierwszy przebój „Zielone Wzgórza nad Soliną”, oraz z zespołem Polanie.
Jako solista nagrywał również z orkiestrą Radiowego Studia Rytm. W latach 1969-1971 był związany z grupą ABC Andrzeja Nebeskiego, która w tym czasie zyskała największą popularność.
W 1971 r. wraz z kolegami założył pierwszą w Polsce grupę hardrockową Test, z którą
w 1974 r. wydał jedyny album zatytułowany „Test”. Najbardziej znanym utworem z tej płyty jest „Przygoda bez miłości”. W 1992 r. album doczekał się reedycji na cd, która zawierała dodatkowo 5 nagrań radiowych z lat 1972-73.
Nagrał dwie piosenki do serialu telewizyjnego „Wojna Domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy – „Tylko wróć” w duecie z Romanem Hoszowskim oraz „Piosenkę o wadach i zaletach” w duecie z Kazimierzem Rudzkim.
Wystąpił w filmie „Dwa żebra Adama” w reżyserii Janusza Morgensterna, w którym wykonał w duecie z Karin Stanek piosenkę „Budujemy Nowy Dom”. W 1986 r. wystąpił na koncercie Old Rock Meeting w Operze Leśniej w Sopocie.
W 1987 r. wykonywana przez niego piosenka „Gdzie się podziały tamte prywatki” zdobyła pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. To do tej pory największy przebój w jego dyskografii. Utwór ten zaśpiewał również w filmie „Złoty środek” w reżyserii Olafa Lubaszenki.
W 1989 r. wystąpił na największym na świecie festiwalu muzyki country Country Music Fan Fair w Nashville (USA).W 2000 r. nagrał tytułową piosenkę do serialu telewizyjnego „M jak miłość”.
Wyróżniony złotą płytą za album „Love me tender” oraz dwiema platynowymi płytami za albumy „Party” i „Gdzie się podziały tamte prywatki”. Ostatnia płyta zatytułowana „Co przed nami” sprzedała się w nakładzie 20 tys. egzemplarzy.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Beata Szuksztul
Oceń artykuł:

(0)