Sobota, 18 stycznia 2020. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

70-lecie Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej

W sobotę 14 października 2017 roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie spotkali się, by świętować Jubileusz 70-lecia Szkoły.

Na uroczystość przybyli dawni i obecni uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz wyśmienici zaproszeni goście: przedstawiciele władz powiatowych, księża z kętrzyńskich parafii, reprezentanci Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, dyrektorzy oraz prezesi ważnych instytucji i organizacji z terenu powiatu kętrzyńskiego.
Obchody 70-lecia istnienia obecnego Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele św. Katarzyny. Wzruszającą homilię wygłosił ks. prałat Albin Stankiewicz. Oprawę liturgii urozmaicił śpiew uczniów szkoły oraz gra naszego absolwenta – Jacka Kalaty. Zgromadzona na wspólnej Eucharystii społeczność szkoły dziękowała za dotychczasową opiekę w zdobywaniu wiedzy i kształtowaniu postaw oraz modliła się o błogosławieństwo na kolejne lata nauki i pracy.
Główna część uroczystości – Gala Jubileuszowa odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół. Wśród absolwentów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi byli zaproszeni goście.
W uroczystych obchodach uczestniczyli wszyscy, którzy przez minione lata starali się, by szkoła była prężnie działającą,dobrze kształcącą kolejne pokolenia placówką.
Do sali gimnastycznej przybyli przede wszystkim absolwenci. Wśród nich nie zabrakło absolwentów seniorów: pana Mieczysława Jurewicza (absolwenta z 1953 roku) oraz pana Władysława Chodary (absolwenta z 1955 roku).
Wśród zaproszonych gości był również Ryszard Niedziółka Starosta Powiatu Kętrzyńskiego, który przybył na tę uroczystość nie tylko jako przedstawiciel organu prowadzącego, ale też jako absolwent szkoły. Z nostalgią wspominał swoje szkolne lata, nauczycieli, kolegów(szczególnie obecną na sali swoją wychowawczynię – panią Wiesławę Wołoncewicz).Pan Starosta przekazał szkole prezent- 55” telewizor z nagłośnieniem, który wykorzystamy m.in. do realizacji procesu dydaktycznego. Ponadto, jako absolwent,pan Ryszard Niedziółka przygotował na Jubileusz 70-lecia szkoły planszę ze zdjęciami z życia swojej klasy, którą przyjęłam z dużym wzruszeniem, bo świadczy o dużym zaangażowaniu w przygotowanie naszego Jubileuszu. Nie zabrakło też zasłużonych nauczycieli-emerytów. Pani Bronisława Rutkowska (była nauczycielka matematyki) opracowała album ze zdjęciami nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów, którzy pozostali w jej pamięci. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym absolwentom i nauczycielom, panu Staroście Powiatu Kętrzyńskiego za wzbogacenie naszej sali tradycji pamiątkami w formie plansz, zdjęć, albumów. Dzięki nim będzie łatwiej przygotować historię Szkoły do następnego Jubileuszu. Zajmą one honorowe miejsce w sali tradycji.
Absolwentem, nauczycielem Zespołu Szkół im. M. Curie Skłodowskiej był również obecny dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Generała Franciszka Kamińskiego w Karolewie – pan Jan Mickiewicz, który wspominał swoich nauczycieli, kolegów a także współpracowników.
Do mównicy podchodzili absolwenci, emerytowani nauczyciele i przywoływali zabawne wspomnienia z czasów szkolnych, dzielili się swoimi doświadczeniami, oceniając wpływ szkoły i jej profesorów na dalsze życie. Wielu z nich nie było w Kętrzynie nawet kilkadziesiąt lat. Po takim czasie zobaczyć twarze kolegów, koleżanek nauczycieli to dla nich największe szczęście.
W trakcie przemówień, gratulacji trudno było powstrzymać emocje i radość, łzy wzruszenia, uściski, rozmowy zebranych na sali gości. Ta Szkoła łączy pokolenia. Na Jubileuszu byli dziadkowie, matki, ojcowie i ich dzieci. W ten sposób Szkoła wpisała się w społeczność Kętrzyna i okolic.
Po części oficjalnej zebrani goście wysłuchali i obejrzeli część artystyczną w wykonaniu szkolnego koła teatralnego Vox Ars. Obecni uczniowie zaprezentowali historię szkoły z lat 1947 – 2017. Dzięki temu zgromadzeni mogli odbyć podróż w czasie, przenosząc się do minionych lat.
Od czasu powstania placówki minęło 70 lat. Od tego momentu próg szkoły przekroczyło wielu dyrektorów, nauczycieli i dziesiątki tysięcy uczniów. W ciągu tego czasu zmienił się budynek, powstały nowe pracownie. Zmieniała się też nazwa szkoły. Zmieniali się nauczyciele, zmieniali się uczniowie, ale nie zmienił się klimat miejsca, o czym mogli przekonać się wszyscy zebrani. Historia Szkoły została przedstawiona w monografii, powstałej z okazji Jubileuszu 70- lecia szkoły.
Na koniec uroczystej gali wszyscy goście zostali poczęstowani tortem, który z okazji Jubileuszu został wniesiony na salę. Tort kroił absolwent – senior pan Władysław Chodara.
Kolejnym punktem Jubileuszu były spotkania w salach lekcyjnych absolwentów z poszczególnych lat ze swymi wychowawcami. Spacery szkolnymi korytarzami były okazją do refleksji nad historią Szkoły, która odcisnęła ślad w ich sercach. Absolwenci oglądali swoje dawne sale lekcyjne, dokonywali wpisów w księdze pamiątkowej, przeglądali kroniki szkolne z dawnych lat, czytali monografię szkoły, oglądali zdjęcia z lat szkolnych.
Z radością dzielili się swoimi spostrzeżeniami z obecnymi uczniami i nauczycielami, udowadniając, że jest to szkoła, która łączy pokolenia, tradycje i nowoczesność.
Ważnym punktem obchodów Jubileuszu 70- lecia Zespołu Szkół było wkopanie kapsuły czasu, by dać świadectwo współczesnych czasów przyszłym pokoleniom.
Dla większości gości wspólna kawa podczas Jubileuszu Gali była doskonałym rozpoczęciem uroczystego wieczoru na Balu Absolwenta w hotelu „Koch” w Kętrzynie. Bez znaczenia okazał się wiek gości – na parkiecie bawili się wszyscy. Odżyły wspomnienia, przyjaźnie. Wspólnym rozmowom nie było końca. Gościom do tańca przygrywał zespół muzyczny naszego absolwenta – pana Mirosława Bogdanowicza.
Uroczystości rocznicowe, którym przyświecały słowa naszej patronki Marii Curie Skłodowskiej „Wspomnienia są jak perły, mają w sobie coś z klejnotów i coś z łez.”, przeszły już do historii. Wszyscy mamy jednak nadzieję, że Szkoła dalej będzie cieszyć się sukcesami swoich uczniów i spotkamy się na kolejnym jubileuszu. Organizatorzy uroczystości pod kierunkiem pani Urszuli Baranieckiej dołożyli wszelkich starań, by absolwenci i byli pracownicy mogli odnaleźć w tym miejscu cząstkę samego siebie, by poczuli się jakby mieli naście lat.
Pragnę podziękować wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili tak ważny dla nas dzień. Dzięki zaangażowaniu i pracy społeczności szkolnej oraz współpracujących instytucji i sympatyków Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej data 14 września 2017 roku na długo zapisze się w naszej pamięci.
Dyrektor
Irena Hadziewicz
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Iza Romanowska
Oceń artykuł:

(0)