Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Podziel się:

Podziel się:

Święto patrona cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie

Dla kętrzyńskich grekokatolików 14 stycznia to nie tylko święto patrona cerkwi i nowy rok, ale także kolejna rocznica powstania parafii.

W środę 14 stycznia br. w cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie, miała miejsce potrójna uroczystość. W tym dniu obchodzono nie tylko święto (praznyk) patrona cerkwi św. Bazylego Wielkiego, ale także nowy rok (według kalendarza juliańskiego) i jeszcze jedną, bardzo ważną uroczystość, a mianowicie 25-lecie istnienia parafii.

Obecnych przywitał proboszcz kętrzyńskiej parafii o. Mikołaj Kozicki OSBM. We mszy uczestniczyli ojcowie bazylianie w tym synkel (wikariusz biskupi) o. Dmytro Harasym OSBM, siostry bazylianki oraz księża z sąsiednich parafii. Spośród zaproszonych gości obecni byli starosta powiatu kętrzyńskiego Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman oraz wójt Gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski.

W swoim kazaniu o. Dmytro Harasym podziękował wiernym za ofiarność i trud w wznoszeniu świątyni. Wyraził też wdzięczność wszystkim poprzednim proboszczom kętrzyńskiej parafii – ojcom bazylianom Tymoteuszowi Fesz, Julianowi Kowalowi oraz Pawłowi Staruchowi, za wysiłek wniesiony w jej funkcjonowanie i rozwój. Przypomniał postać św. Bazylego Wielkiego – arcybiskupa Cezarei, doskonałego administratora oraz autora wielu dzieł teologicznych. Scharakteryzował jego działalność duszpasterską i charytatywną oraz wkład w tworzenie i propagowanie reguł zakonnych. Zachęcał wiernych do kierowania się w życiu wartościami chrześcijańskimi.

Na zakończenie przewodniczący rady parafialnej Sławomir Iwaniura podziękował duchownym, zaproszonym gościom oraz wiernym za przybycie i udział w uroczystości.
asArtykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej
Oceń artykuł:

(0)