Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Podziel się:

Podziel się:

W Kętrzynie uczczono ofiay Wielkiego Głodu na Ukrainie

Mszą w intencji ofiar oraz wzruszającym koncertem, ukraińska społeczność Kętrzyna uczciła ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie.

W sobotę 22 listopada na Ukrainie obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu 1932- 1933. O tym tragicznym wydarzeniu nie zapomniała również ukraińska społeczność powiatu kętrzyńskiego. W sobotni wieczór tradycyjnie w wielu ukraińskich domach zapłonęły świece.
Natomiast w niedzielę 23 listopada w intencji ofiar modlono się w cerkwiach. Podczas kazania proboszcz greckokatolickiej parafii w Kętrzynie o. Mikołaj Kozicki prosił, aby każdy Ukrainiec w tym dniu zdobył się na refleksję odnośnie tych tragicznych wydarzeń. - Naszym obowiązkiem jest pamiętanie o milionach niewinnych ofiar. Zapomnienie i obojętność może doprowadzić do ponownej zbrodni - podkreślił o. Mikołaj.

Po mszy w parafialnej świetlicy odbył się koncert w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, pod kierownictwem Aleksandry Bzdel. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać poezji i pieśni, które były poświęcone ofiarom Wielkiego Głodu.

Za wspaniały i wzruszający występ młodym artystom podziękowali proboszcz oraz przewodniczący Kętrzyńskiego Koła ZUwP Andrzej Sydor.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej oraz opublikowany na portalu Kętrzyn: W Kętrzynie uczczono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie
Oceń artykuł:

(0)