Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Podziel się:

Podziel się:

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Kętrzynie

Władze Ukrainy zaapelowały do rodaków na całym świecie, aby pomimo tragicznych wydarzeń na wschodzie kraju uczcić Dzień Niepodległości, podkreślając w ten sposób swoją jedność i solidarność.

W dniu 24 sierpnia 1991 roku Ukraińska Rada Najwyższa ogłosiła niepodległość Ukrainy. Po wielowiekowych zmaganiach na mapie Europy pojawiło się nowe niezależne państwo. Wówczas chyba nikt nie przypuszczał, że po dwudziestu trzech latach istnienia Ukrainy, łamiąc prawo międzynarodowe Rosja zaanektuje ukraiński Krym a następnie rozpocznie działania wojenne na Donbasie. Władze Ukrainy zaapelowały do rodaków na całym świecie, aby pomimo tragicznych wydarzeń na wschodzie kraju uczcić Dzień Niepodległości, podkreślając w ten sposób swoją jedność i solidarność.
Z tej okazji w niedzielę 24 sierpnia ukraińska społeczność Kętrzyna obchodziła 23. rocznicę Dnia Niepodległości Ukrainy. Proboszcz parafii greckokatolickiej w Kętrzynie Mikołaj Kozicki OSBM odprawił mszę w intencji ojczyzny. Odczytał również list zwierzchnika ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego abp Światosława Szewczuka do wiernych z okazji święta niepodległości.
- W nowych dramatycznych, ale jednocześnie znaczących pod względem historycznym uwarunkowaniach, doświadczamy i odkrywamy dla siebie drogocenny skarb życia w wolnym i niepodległym kraju. Każdy naród ma prawo żyć w suwerennym państwie, strzec swojej tożsamości i w pełni rozwijać swoje zdolności. Jeśli ktoś czyha na to prawo, zaprzecza darowanej przez Stwórcę godności – napisał metropolita.
Po południu w kętrzyńskim amfiteatrze odbył się uroczysty koncert. Burmistrza Kętrzyna Krzysztofa Hećmana, duchowieństwo greckokatolickie i publiczność przywitały Beata Szuksztul oraz Oksana Marko. Na scenie wystąpił ludowy zespół pieśni i tańca ,,Kołos” z miasteczka Torczyn na Ukrainie. Występ zakończył się wspólnym odśpiewaniem pieśni do słów T. Szewczenki ,,Rewe ta stohne Dnipr szyrokyj”.
Przewodniczący Kętrzyńskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce Andrzej Sydor podziękował artystom za piękny występ oraz organizatorom –Kętrzyńskiemu Centrum Kultury - za pomoc w kultywowaniu obchodów tak ważnego wydarzenia. – W Dniu Niepodległości Ukrainy życzę narodowi ukraińskiemu jedności, wytrwałości i zwycięstwa w wojnie z rosyjskim okupantem. Dziękuję Polsce i Polakom za wsparcie udzielone Ukrainie. Niech żyje Polska! Sława Ukrainie! - dodał szef koła.

as

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej oraz opublikowany na portalu Kętrzyn: Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Kętrzynie
Oceń artykuł:

(0)