Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Podziel się:

Podziel się:

Koncert Szewczenkowski w Kętrzynie

W relacjach polsko-ukraińskich powinniśmy skupiać się na tym co łączyło oba narody a nie tylko na tragicznych i bolesnych wydarzeniach z przeszłości- stwierdził burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman.

Na Ukrainie jak również wśród ukraińskiej diaspory rozsianej po całym świecie, w miesiącu marcu, uroczyście obchodzone są Dni Szewczenkowskie. Właśnie z tej okazji w sobotę 10 marca br. w kętrzyńskim kinie ,,Gwiazda” odbył się uroczysty koncert poświęcony ukraińskiemu wieszczowi, poecie, malarzowi Tarasowi Szewczence.

Zgromadzonych na sali przywitała prowadząca akademię Jarosława Chrunyk. Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in.: burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman, wicestarosta kętrzyński Zbigniew Olenkowicz, zastępca wójta Gminy Srokowo Marek Olszewski, sekretarz Gminy Barciany Anna Tereszko, proboszcz parafii greckokatolickiej w Kętrzynie o. Igor Harasim oraz szefowie okolicznych kół Związku Ukraińców w Polsce.

Następnie przewodniczący Olsztyńskiego oddziału ZUwP Stefan Migus wygłosił referat dotyczący twórczości Tarasa Szewczenki. W nim skupił się na fenomenie pisarza, który jest cennym symbolem ukraińskiej kultury, języka i świadomości narodowej.

Kontynuacją uroczystości był występ grupy ,,Szpylasti Kobzari” z Kijowa, która wykonała pieśni do słów T. Szewczenki, piosenki ludowe oraz utwory instrumentalne.


Dziękując za piękny i wzruszający występ Krzysztof Hećman podkreślił, aby w relacjach polsko-ukraińskich skupiać się na tym co łączyło oba narody a nie tylko na tragicznych i bolesnych wydarzeniach z przeszłości. - Jako sąsiedzi jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni - stwierdził burmistrz.

Organizatorem tego kulturalnego wydarzenia byli Olsztyński Oddział, Kętrzyńskie Koło ZUwP oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury.


Andrzej Sydor


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej oraz opublikowany na portalu Ukraińcy: Koncert Szewczenkowski w Kętrzynie
Oceń artykuł:

(0)