Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Podziel się:

Podziel się:

Kętrzyn. Modlili się za ofiary Wielkiego Głodu

Wielki Głód (Hołodomor) spowodował śmierć około 5 milionów ludzi na terenach wschodniej i centralnej Ukrainy. Był świadomie zaplanowany i przeprowadzony przez moskiewskich komunistów na czele z Józefem Stalinem.

Kętrzyn. Modlili się za ofiary Wielkiego Głodu

W ostatnią sobotę listopada na Ukrainie obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu 1932- 1933. O tym tragicznym wydarzeniu nie zapomniała również ukraińska społeczność powiatu kętrzyńskiego. W sobotni wieczór tradycyjnie w wielu ukraińskich domach zapłonęły świece. Natomiast w niedzielę 26 listopada w intencji ofiar modlono się w cerkwiach.

Po mszy, w cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie, odbył się koncert w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim pod kierownictwem Aleksandry Bzdel i Darii Kantor. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać poezji i pieśni, które były poświęcone ofiarom Wielkiego Głodu. Za wzruszający występ młodym artystom i opiekunom podziękowali o. Mirosław Pidłypczak oraz przewodniczący Kętrzyńskiego Koła ZUwP Andrzej Sydor

- Pamięć o tym tragicznym wydarzeniu jest naszym obowiązkiem. Oddaliśmy cześć wszystkim, którzy umierali z głodu, tylko dla tego że kochali swoją ziemię i cenili wolność. Z drugiej strony, powinniśmy również wyciągnąć wnioski z tej gorzkiej lekcji historii, ażeby podobne zdarzenia już więcej nie powtórzyły się. Musimy przezwyciężać nasze wady: skłonność do anarchii, kłótni czy kierowanie się egoizmem w życiu publicznym. Wróg nie zmienia się od wieków – to rosyjski szowinizm i imperializm, czego przykładem jest brutalna agresja Rosji przeciwko Ukrainie – powiedział A. Sydor.

Wielki Głód (Hołodomor) spowodował śmierć około 5 milionów ludzi na terenach wschodniej i centralnej Ukrainy. Był świadomie zaplanowany i przeprowadzony przez rosyjskich komunistów na czele z Józefem Stalinem. Celem sztucznie wywołanej klęski głodu było rozprawienie się z ukraińską wsią. Chłopi ukraińscy sprzeciwiali się bowiem przymusowej kolektywizacji rolnictwa.

Od głodowej śmierci ginęli nie tylko Ukraińcy. Dotknął on wszystkich jej mieszkańców: Rosjan, Greków, Żydów, Bułgarów, a także mniejszość polską. Jak twierdzi publicysta historyczny Piotr Zychowicz: ,,W trakcie Wielkiego Głodu ginęli również nasi rodacy. Według zakłamanych sowieckich danych polskich ofiar miało być 21 tys. Niezależni badacze mówią jednak o 60 tys. zagłodzonych, zamęczonych Polakach. Jest to liczba przerażająca, niemal trzykrotnie przekracza bowiem liczbę ofiar zbrodni katyńskiej.”.

Andrzej Sydor
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej oraz opublikowany na portalu Kętrzyn: Modlili się za ofiary Wielkiego Głodu
Oceń artykuł:

(0)