Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Podziel się:

Podziel się:

Barciany: Wizyta delegacji z Ukrainy

- Cieszymy się, że mieliśmy okazję odwiedzić naszych przyjaciół z Gminy Barciany. Jesteśmy wdzięczni za serdeczne przyjęcie i szczerą gościnę. Zapoznaliśmy się z działalnością samorządu gminnego. Dla nas jest to cenna wiedza, tym bardziej, że trwa u nas proces decentralizacji władzy - powiedział na zakończenie pobytu przewodniczący delegacji Igor Dowirak.

Na zaproszenie wójta Gminy Barciany Ryszarda Kozyry, w dniach 18-20 czerwca, w Barcianach przebywała delegacja z rejonu kołomyjskiego. W jej skład wchodzili przedstawiciele Peczeniżyńskiej Rady Wiejskiej Zjednoczonej Wspólnoty Terytorialnej na czele z przewodniczącym Igorem Dowirakom.
W niedzielę 18 czerwca w miejscowym amfiteatrze odbył się "Festiwal Kultur”. Otwierając to kulturalne wydarzenie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Barcianach Iwona Turko stwierdziła: "Ideą festiwalu jest integracja ludności posiadającej różne korzenie. Pokazanie, że ludzkość jest jedną wielka rodziną. Inicjując tę imprezę przybliżamy w formie artystycznej współistnienie kultur naszej gminy”.

Ze swojej strony przewodniczący PRWZWT I. Dowirak podziękował wójtowi Gminy Barciany za zaproszenie. Podkreślił, iż pomimo sporej odległości między naszymi jednostkami administracyjnymi, współpraca trwa a przedłużona w ubiegłym roku umowa partnerska jest realizowana. Życzył obecnym miłych wrażeń.

- Poprzez wspólne występy polskich i ukraińskich zespołów chcielibyśmy pokazać, że potrafimy żyć w zgodzie i wspólnie spędzać wolny czas. A różnorodność tylko nas wzbogaca – stwierdziła z kolei współorganizatorka przedsięwzięcia przewodnicząca Gęsickiego Koła Związku Ukraińców w Polsce Lida Łojko.

Na scenie wystąpiły bandurzystki z Ukrainy pod kierownictwem Mychajła Hryńkowa, "Pieckowianie” z Piecek, "Suzirjaczko” z Olsztyna, "Basibabki” z Barcian, "Gorące Serca” z Bartoszyc oraz zespół "Wodohraj” z Węgorzewa.Festiwal zorganizował Gminny Ośrodek Kultury, ZUwP Koła w Gęsikach i Krelikiejmach.

W poniedziałek goście z Ukrainy odwiedzili Urząd Gminy, gdzie zapoznali się z jego funkcjonowaniem. Spotkali się tam z wójtem Ryszardem Kozyrą, radnymi oraz kierownikami referatów. Omówiono plany dalszej współpracy. Delegacja z Ukrainy odwiedziła szkoły, w których działają punkty nauczania języka ukraińskiego. Podczas wizyty doszło również do spotkania z przedstawicielami Kętrzyńskiego Koła ZUwP.

- Cieszymy się, że mieliśmy okazję odwiedzić naszych przyjaciół z Gminy Barciany. Jesteśmy wdzięczni za serdeczne przyjęcie i szczerą gościnę. Zapoznaliśmy się z działalnością samorządu gminnego. Dla nas jest to cenna wiedza, tym bardziej, że trwa u nas proces decentralizacji władzy. Pewne rozwiązania, które sprawdziły się u was, chcielibyśmy wprowadzić w naszej wspólnocie. W tym miejscu chciałbym podziękować sekretarzowi gminy Annie Tereszko za zorganizowanie naszego przyjazdu. Wiem, ze włożyła w to wiele wysiłku. Nie ukrywam satysfakcji z faktu, że spotkaliśmy się również z naszymi rodakami. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie kontynuowana – powiedział na zakończenie pobytu przewodniczący delegacji Igor Dowirak.

Andrzej Sydor

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej oraz opublikowany na portalu Kętrzyn: Barciany: Ukraińcy poznawali nasz samorząd
Oceń artykuł:

(0)