Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Podziel się:

Podziel się:

Koncert Szewczenkowski w Kętrzynie

Taras Szewczenko jest ważnym symbolem ukraińskiej kultury, języka i świadomości narodowej. Szewczenko bronił historycznej prawdy, polemizował z zakłamaną rosyjską historiografią i był świadomy wypełniania swojej misji.

Taras Szewczenko jest ważnym symbolem ukraińskiej kultury, języka i świadomości narodowej. Szewczenko bronił historycznej prawdy, polemizował z zakłamaną rosyjską historiografią i był świadomy wypełniania swojej misji. W ciągu swojego krótkiego życia zaznał wiele - był niewolnikiem, więźniem polityczny, malarzem, poetą, wizjonerem i prorokiem. Całym sercem oddany swojej ojczyźnie. Żył, cierpiał i tworzył dla niej.

W sobotę 11 marca br. w kętrzyńskim kinie ,,Gwiazda” odbyły się obchody upamiętniające 156. rocznicę śmierci ukraińskiego wieszcza. Organizatorami uroczystości byli Olsztyński Oddział, Kętrzyńskie Koło Związku Ukraińców w Polsce oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury. Na uroczysty koncert przybyli - starosta powiatu kętrzyńskiego Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman, wiceburmistrz Damian Nietrzeba, przedstawiciele greckokatolickiego i prawosławnego duchowieństwa.

Wszystkich obecnych, a w szczególności zaproszonych gości, przywitała konferansjerka Mirosława Chrunyk.

W tym roku na scenie miejscowego kinoteatru wystąpił duet z Kijowa - Hala i Łesia Telniuk. Kontynuacją uroczystości był program artystyczny w wykonaniu dzieci z punktów nauczania jęz. ukraińskiego w Kętrzynie i Barcianach. Młodzież recytowała wiersze T. Szewczenki oraz śpiewała pieśni przy akompaniamencie bandury, na której grała Aleksandra Jurach. Montaż słowno-muzyczny przygotowała nauczycielka jęz. ukraińskiego Ewa Kłek. Na zakończenie wystąpił Chór ,,Kamerton” Mazurskiego Oddziału ZUwP z Giżycka.

W swoim wystąpieniu burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećma zachęcał do skupienia się na budowaniu przyszłości, pomimo, czasami, złożonych i tragicznych wydarzeń w historii obu narodów. Ze swojej strony starosta Ryszard Niedziółka stwierdził, iż w opisie relacji polsko-ukraińskich często zapomina się o momentach współpracy między dwoma narodami.

W imieniu organizatorów wykonawcom, gościom oraz publiczności podziękował członek zarządu Kętrzyńskiego Koła ZUwP Sławomir Iwaniura.

Andrzej SydorArtykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej oraz opublikowany na portalu Kętrzyn: Koncert ku czci wieszcza
Oceń artykuł:

(0)