Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Podziel się:

Podziel się:

Święto patrona cerkwi greckokatolickiej

Parafianie cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie uczcili swojego patrona, ojca wschodniego monastycyzmu - św. Bazylego Wielkiego.

W sobotę 14 stycznia greckokatolicka parafia w Kętrzynie czciła swojego patrona – św. Bazylego Wielkiego. Na uroczystość przybył przełożony Bazyliańskiego Zakonu Świętego Jozafata (OSBM) Mikołaj Kozicki, ojcowie bazylianie, księża, siostry zakonne oraz wierni kościoła greckokatolickiego z Kętrzyna i okolic. Wszystkich obecnych przywitał proboszcz miejscowej parafii o. Igor Harasim.

W swoim kazaniu o. Mikołaj Kozicki zwrócił uwagę na jubileusz 400- lecia pierwszej kapituły generalnej, która zatwierdziła statut zakonu bazylianów opracowany przez metropolitę Rutskiego i arcybiskupa Kuncewicza. Centralizacja zgromadzeń bazyliańskich doprowadziła do wzrostu liczby klasztorów, a co za tym idzie do rozpoczęcia działalności edukacyjnej i wydawniczej. Pomimo licznych prześladowań i zakazów, w ciągu wieków, zakon bazylianów przetrwał i zawsze starał się nieść posługę swoim wiernym. Dowodem tego są liczne monastery bazyliańskie, funkcjonujące na terenie Warmii i Mazur, przeznaczone dla przesiedleńców z akcji ,,Wisła”. Z okazji Nowego Roku, który według kalendarza juliańskiego przypada 14 stycznia, o. Kozicki życzył obecnym łask Bożych.

Ze swojej strony proboszcz o. Igor Harasim podziękował duchowieństwu i parafianom za udział we mszy. Po zakończeniu uroczystości w cerkiewnej świetlicy odbyło się spotkanie z parafianami.Andrzej Sydor
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej oraz opublikowany na portalu Kętrzyn: Święto patrona cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie
Oceń artykuł:

(0)