Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Podziel się:

Podziel się:

Wizyta na Ukrainie

W 2015 r. rozpoczęła się na Ukrainie decentralizacja władzy. Właśnie tej tematyce poświęcono najwięcej czasu. Ukraińscy samorządowcy z Peczeniżyna byli żywo zainteresowani rozwiązaniami, które od wielu lat funkcjonują w Polsce. Zadawali wiele pytań, przedstawiali konkretne problemy z jakimi się borykają.

Na zaproszenie Peczeniżyńskiej Rady Wiejskiej Zjednoczonej Wspólnoty Terytorialnej w dniach 18-22 sierpnia z oficjalną wizytą w rejonie kołomyjskim przebywała delegacja z Gminy Barciany.

Wzięła ona udział w uroczystościach 775. rocznicy pierwszej wzmianki o Kołomyi, która pojawiła się w ,,Latopisie halicko-wołyńskim”. Przy tej okazji wójt gminy Ryszard Kozyra spotkał się z merem miasta Igorem Sliusarem i przedstawicielami Kołomyjskiej Rady Rejonowej.

Delegacja odwiedziła Muzeum Huculszczyzny i Pokucia, gdzie zapoznała się z historią, tradycją i kulturą Hucułów – ukraińskich górali zamieszkujących część Karpat Wschodnich. Kołomyja słynie również z jedynego na Ukrainie Muzeum Pisanki. W swoich bogatych zbiorach posiada pisanki z wielu krajów mi. in.: z Chin, Egiptu, Izraela i Polski.

W 2015 r. rozpoczęła się na Ukrainie decentralizacja władzy. Zaczęły tworzyć się samorządy terytorialne, odpowiadające za usługi komunalne, drogi publiczne, lokalny transport, szkoły i opiekę zdrowotną. Właśnie tej tematyce poświęcono najwięcej czasu. Ukraińscy samorządowcy z Peczeniżyna byli żywo zainteresowani rozwiązaniami, które od wielu lat funkcjonują w Polsce. Zadawali wiele pytań, przedstawiali konkretne problemy z jakimi się borykają.

Wójt Gminy Barciany Ryszard Kozyra oraz przewodniczący PRWZT Igor Dowirak odnowili umowę partnerską między oboma gminami. Przewiduje ona współpracę w dziedzinie samorządności, kultury, turystyki sportu i rekreacji. Turystyką i wymianą młodzieży zainteresowani byli szczególnie dyrektorzy placówek oświatowych. Z chęcią pokazaliby młodym Polakom wspaniałe górskie krajobrazy i ugościli smacznymi miejscowymi potrawami.

W niedzielę 21 sierpnia delegacja wzięła udział w obchodach 25. rocznicy niepodległości Ukrainy. Przemawiając do zebranych w miejscowym Domu Kultury Ryszard Kozyra życzył narodowi ukraińskiemu pokoju oraz sukcesów w tworzeniu samorządu terytorialnego.

as

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej oraz opublikowany na portalu Barciany: Samorządowcy z Barcian na Ukrainie
Oceń artykuł:

(0)