Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Podziel się:

Podziel się:

Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni

W niedzielę 21 lutego za ofiary Rewolucji Godności modlili się wierni parafii greckokatolickiej w Kętrzynie.

W miniony weekend na Ukrainie obchodzono Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni - ludzi, którzy zginęli dwa lata temu protestując przeciwko polityce ówczesnych władz.
Fala protestów i demonstracji wybuchła jesienią 2013 r. w odpowiedzi na odmowę rządzących w sprawie zbliżenia z UE. Przerodziły się one w krwawe walki uliczne. 20 lutego 2014 r. na rozkaz władz, funkcjonariusze wyspecjalizowanej jednostki ukraińskiej milicji Berkut, otworzyli ogień do biorących udział w demonstracji. Zginęło około 80 demonstrantów, a kilkuset zostało rannych.
Śledztwo w tej sprawie wciąż trwa. Podejrzanych jest niemal 300 osób, w tym były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który obecnie ukrywa się w Rosji.
W niedzielę 21 lutego za ofiary Rewolucji Godności modlili się wierni parafii greckokatolickiej w Kętrzynie. - Musimy pamiętać o tych wszystkich młodych ludziach, którzy oddali życie za wolność swojej ojczyzny. Oddali życie również za nas. Bronili godności i honoru. Pokonali strach, nie ulękli się kul. Walka o niepodległość Ukrainy trwa nadal. Tym razem z rosyjskim agresorem. Módlmy się także za pokój na Ukrainie – powiedział podczas kazania proboszcz o. Mikołaj Kozicki OSBM. Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar Majdanu odprawiono również w cerkwi w Bajorach Małych.
as

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej oraz opublikowany na portalu Kętrzyn: Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni
Oceń artykuł:

(0)