Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Profil użytkownika Andrzej

Festyn Ludowy w Asunach

- W naszym regionie współistnieją kultury - polska, niemiecka oraz ukraińska. To nas wzbogaca, uczy tolerancji, szacunku i zrozumienia. Dzięki temu nasz region jest piękny i wyjątkowy – podkreśliła członek zarządu województwa Jolanta Piotrowska.

Ukraiński Jarmark Folklorystyczny "Z malowanej skrzyni"

W lutym 2014 r. Federacja Rosyjska, rażąco naruszając prawo międzynarodowe, rozpoczęła okupację Krymu. Następnym krokiem Kremla było rozszerzenie strefy wpływu na terytorium ukraińskiego Donbasu. Wyniki agresji są dramatyczne i bezprecedensowe dla powojennej Europy: około 13.000 zabitych, 30.000 rannych oraz 1,5 mln osób przesiedlonych. O tych wydarzeniach przypomniał obecnym przewodniczący Olsztyńskiego oddziału ZUwP Stefan Migus.

Shevchenko Revolution w Kętrzynie

Taras Szewczenko (1814 –1861) to centralna postać ukraińskiej literatury. W jego poezji przeplata się różnorodna tematyka – społeczna, polityczna, filozoficzna i historyczna. Był kontynuatorem i realizatorem nowoczesnej ludowości, opartej na pieśniach, podaniach, zwyczajach i kozackiej tradycji. Wielkość Szewczenki nie ogranicza się tylko do jego talentu poetyckiego czy artystycznego, ale również do jego postawy i działalności za którą zapłacił wieloletnim zesłaniem. Stał się symbolem ukraińskiej kultury, świadomości narodowej i walki.

Ukraińska zabawa karnawałowa

W tym roku do tańca zagrał zespół „Hopak” z Olsztyna. Na imprezie bawili się wspólnie Polacy i Ukraińcy. Miłośnicy ukraińskich rytmów przyjechali z odległych zakątków naszego województwa.

W sobotę 2 lutego w kętrzyńskiej Hali MOSiR odbyła się ukraińska zabawa karnawałowa. Od wielu...

Święto patrona cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie

- Czas ofiarowany nam tutaj, na ziemi, jest ograniczony. Zachęcam, aby korzystać z niego jak najlepiej czyniąc dobro, nie zaniedbując swoich obowiązków - podkreślił H. Jaremczuk.

W poniedziałek 14 stycznia br. w cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie, miała miejsce podwójna uroczystość. W tym...

85. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie

Od głodowej śmierci ginęli nie tylko Ukraińcy. Głód dotknął wszystkich jej mieszkańców: Rosjan, Greków, Żydów, Bułgarów, a także mniejszość polską z rejonu Żytomierza czy Kamieńca Podolskiego.

W ostatnią sobotę listopada na Ukrainie obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu...

Festyn Ludowy w Asunach

W tym roku na asuńskiej scenie wystąpiła grupa wokalno-instrumentalna ,,Muzycznyj Suwenir” z Charkowa oraz zespół muzyczny ,,Dawnia Kazka” z Łucka.

W sobotę 25 sierpnia odbył się XIX Festyn Ludowy w Asunach poświęcony odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W swoim przemówieniu przewodniczący...

Inauguracja Roku Kulturalnego Ukraińców Warmii i Mazur

W tym roku na scenie wystąpiła Grupa Kozackiej Sztuki Bojowej ,,Spas” z Zaporoża, która pokazała niezwykłe umiejętności taneczno-zręcznościowe. Oprócz nich wystąpiły wokalistki Waleria Bohusławśka i Mariczka Prytuła oraz duet ,,Żajworonky”.

Ukraiński jarmark folklorystyczny

Tegoroczny minifestiwal składał się z dwóch części. Pierwsza – to przedstawienie ukraińskiego wesela w wykonaniu zespołów ,,Dumka” z Górowa Iławeckiego oraz ,,Wołynianka” i „Nota Neo” z Łucka. Druga część koncertu poświęcona była 60 – leciu audycji ukraińskich w Polskim Radiu Olsztyn.

Koncert Szewczenkowski w Kętrzynie

W relacjach polsko-ukraińskich powinniśmy skupiać się na tym co łączyło oba narody a nie tylko na tragicznych i bolesnych wydarzeniach z przeszłości- stwierdził burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman.

Na Ukrainie jak również wśród ukraińskiej diaspory rozsianej po całym świecie, w miesiącu...