Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Profil użytkownika Andrzej

Ukraińska zabawa karnawałowa

W tym roku do tańca zagrał zespół „Hopak” z Olsztyna. Na imprezie bawili się wspólnie Polacy i Ukraińcy. Miłośnicy ukraińskich rytmów przyjechali z odległych zakątków naszego województwa.

W sobotę 2 lutego w kętrzyńskiej Hali MOSiR odbyła się ukraińska zabawa karnawałowa. Od wielu...

Święto patrona cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie

- Czas ofiarowany nam tutaj, na ziemi, jest ograniczony. Zachęcam, aby korzystać z niego jak najlepiej czyniąc dobro, nie zaniedbując swoich obowiązków - podkreślił H. Jaremczuk.

W poniedziałek 14 stycznia br. w cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie, miała miejsce podwójna uroczystość. W tym...

85. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie

Od głodowej śmierci ginęli nie tylko Ukraińcy. Głód dotknął wszystkich jej mieszkańców: Rosjan, Greków, Żydów, Bułgarów, a także mniejszość polską z rejonu Żytomierza czy Kamieńca Podolskiego.

W ostatnią sobotę listopada na Ukrainie obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu...

Festyn Ludowy w Asunach

W tym roku na asuńskiej scenie wystąpiła grupa wokalno-instrumentalna ,,Muzycznyj Suwenir” z Charkowa oraz zespół muzyczny ,,Dawnia Kazka” z Łucka.

W sobotę 25 sierpnia odbył się XIX Festyn Ludowy w Asunach poświęcony odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W swoim przemówieniu przewodniczący...

Inauguracja Roku Kulturalnego Ukraińców Warmii i Mazur

W tym roku na scenie wystąpiła Grupa Kozackiej Sztuki Bojowej ,,Spas” z Zaporoża, która pokazała niezwykłe umiejętności taneczno-zręcznościowe. Oprócz nich wystąpiły wokalistki Waleria Bohusławśka i Mariczka Prytuła oraz duet ,,Żajworonky”.

Ukraiński jarmark folklorystyczny

Tegoroczny minifestiwal składał się z dwóch części. Pierwsza – to przedstawienie ukraińskiego wesela w wykonaniu zespołów ,,Dumka” z Górowa Iławeckiego oraz ,,Wołynianka” i „Nota Neo” z Łucka. Druga część koncertu poświęcona była 60 – leciu audycji ukraińskich w Polskim Radiu Olsztyn.

Koncert Szewczenkowski w Kętrzynie

W relacjach polsko-ukraińskich powinniśmy skupiać się na tym co łączyło oba narody a nie tylko na tragicznych i bolesnych wydarzeniach z przeszłości- stwierdził burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman.

Na Ukrainie jak również wśród ukraińskiej diaspory rozsianej po całym świecie, w miesiącu...

Miłośnicy ukraińskich rytmów nie zawiedli

Od wielu lat impreza cieszy się sporą popularnością. Pierwsze zabawy były organizowane w połowie lat sześćdziesiątych przez miejscowych działaczy Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.Obecnie Kętrzyńskie Koło ZUwP kontynuuje tę tradycję.

Kętrzyn. Modlili się za ofiary Wielkiego Głodu

Wielki Głód (Hołodomor) spowodował śmierć około 5 milionów ludzi na terenach wschodniej i centralnej Ukrainy. Był świadomie zaplanowany i przeprowadzony przez moskiewskich komunistów na czele z Józefem Stalinem.

Kętrzyn. Modlili się za ofiary Wielkiego Głodu W ostatnią...

Spotkanie z Krzysztofem Ziemcem

"Wysiedleni" to historie ludzi wyrwanych z korzeniami i rzuconych do powojennego tygla.I historie ziem, które dla jednych stały się z czasem nową małą ojczyzną, dla drugich są wciąż miejscem przymusowego pobytu.

W sobotę 4 listopada w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce odbyło się spotkanie ze znanym...