Piątek, 27 listopada 2020. Imieniny Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Podziel się:

Podziel się:

Mazurka z Koczarek w Pałacu Prezydenckim!

W dniu 16 października 2014 r. nasza lokalna społeczniczka Agnieszka Roszig z Koczarek miała zaszczyt gościć w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania z Parą Prezydencką.

16 października w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie Pary Prezydenckiej z aktywnymi społecznie kobietami,
w tym z terenów wiejskich i startującymi w listopadowych wyborach. W spotkaniu z Parą Prezydencką uczestniczyło 200 pań
z całej Polski angażujące się w życie społeczne i obywatelskie
i kandydujące na wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz do rad samorządów wszystkich szczebli, uczestniczące w różnych programach realizowanych przez organizacje pozarządowe wspierające aktywność publiczną kobiet, a także m.in. pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Małgorzata Fuszarę. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Kongres Kobiet, Fundacją Szkoła Liderów, Fundacją Wspomagania Wsi, Fundacją im. Friedricha Eberta oraz Fundacją Przestrzenie Dialogu.
- Miałam wielką przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w tym spotkaniu, a także uścisnąć dłoń Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz jego małżonki Anny Komorowskiej. – relacjonuje Agnieszka Roszig, Prezes Stowarzyszenia „Mazurska Kosaczewina”-uczestniczka spotkania. Wspólnie z kandydatkami z całej Polski na stanowisko radnej gminy wzięłyśmy udział w panelu dyskusyjnym, który poprowadziła Beata Jakoniuk-Wojcieszak dziennikarka i Dyrektorka TVP Info. Udział w dyskusji wzięła również Katarzyna Knopik, Radna Miasta Kościerzyny, Jolanta Kwiatkowska, Wójt Gminy Stegna, Bożena Dominiak, Wójt Gminy Grzegorzew. Nie ukrywam, że zrobiłam miłe wrażenie swoim wizerunkiem, gdyż nie omieszkałam reprezentować naszego regionu w odświętnym stroju mazurskim, który szczególnie spodobał się Pierwszej Damie. Poza tym wiele osób
z zainteresowaniem zadawało mi pytania dotyczące stroju i naszego regionu Mazur. Nawet siedząc
w ostatnim rzędzie mój uroczysty wygląd skupiał wzrok wielu uczestniczek i gości. Dziękuję przy tej okazji Pani Dyrektor TVP Info Beacie Jakoniuk-Wojcieszak za miły komentarz mojej osoby i budujące rady, które pozwolą lepiej spełniać społeczną misję.
W dyskusji plenarnej na temat "Zadania i wyzwania po wyborach" uczestniczyły Ludwika Wujec
z Kancelarii Prezydenta RP, Helena Hatka Senator RP, Urszula Pasławska Wiceminister Skarbu Państwa i Barbara Imiołczyk Koordynator ds. komisji ekspertów i rad społecznych przy rzeczniku Praw obywatelskich. Dla dzieci, które przybyły do Pałacu Prezydenckiego ze swoimi mamami zapewniona była profesjonalna opieka. Rośnie poziom uczestnictwa kobiet w życiu publicznym, coraz więcej kobiet decyduje się na kandydowanie w wyborach, choć wiele jest jeszcze do zrobienia – mówił prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu z kobietami kandydującymi w wyborach samorządowych.
- Niewątpliwie w ramach wszystkich sukcesów 25-lecia mamy sukcesy z punktu widzenia także zbudowania tkanki aktywności obywatelskiej, ale nie na miarę naszych aspiracji i naszych potrzeb. Pod względem poziomu uczestnictwa w różnego rodzaju formach aktywnego obywatelstwa zostaliśmy pod niektórymi względami trochę z tyłu – podkreślił Bronisław Komorowski. W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięła także udział Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka. Prezydent ocenił, że z punktu widzenia liczby osób angażujących się w działalność społeczną - m.in. w organizacjach pozarządowych - Polska nie należy do krajów z największym sukcesem, nawet w tym kręgu krajów postkomunistycznych. - To jest wielki problem. Bez aktywności obywatelskiej wyrażającej się w różnych formach - ale m.in. także w uczestnictwie w życiu publicznym, w rozwiązywaniu problemów lokalnych i centralnych - dalszy rozwój polskiej demokracji może być po prostu utrudniony albo będzie chromy – uważa prezydent.
- Patrzę na działania Pań przede wszystkim jako na element zwiększający szanse na aktywizację obywatelską Polek i Polaków. W tym obszarze wiele udało się zrobić, ale jeszcze wiele jest do zrobienia – ocenił Bronisław Komorowski.
Wskazywał, że coraz większa jest liczba kobiet, które decydują się na kandydowanie w wyborach. Przytoczył dane, z których wynika, że w 1990 roku, w początkach reformy samorządowej, kobiet kandydujących było 15%, w 1994 r. - 18%, w 1998 r. – 21%, a w 2010 r. – już ponad 30%.
Bronisław Komorowski podkreślał również, że samorząd i podejście do samorządu zmienia się zasadniczo – w coraz mniejszym stopniu samorząd jest domeną partii politycznych, a coraz bardziej staje się domeną różnych innych form aktywności obywatelskiej. Dodał, że kandydaci na radnych coraz częściej starują w wyborach bez sztandarów partyjnych.
W opinii prezydenta, w o wiele większym stopniu kobiety aktywizują się i startują w wyborach samorządowych przez aktywność społeczną, różne organizacje, a nie przez aktywność w partiach politycznych.
- Dziękuję wszystkim paniom, które decydują się na kandydowanie w wyborach samorządowych
i każdych innych. Życzę jak najlepiej. Każdy sukces pań, z różnych formacji politycznych
i niepolitycznych będzie elementem zwiększającym intensywność obywatelskich zaangażowań
w Polsce – zaznaczył. Życzył też kobietom osobistego powodzenia. I dziękował organizacjom, które starają się pomagać paniom budując większą szansę na sukces w wyborach.
Wskazywał na kłopoty, przeciążenia, problemy, które są do pokonania przez kobiety i na poziomie własnej rodzin, i własnego środowiska, i gremiów politycznych czy samorządowych. - Życzę kobietom odwagi w przełamywaniu barier – podkreślił.
Anna Komorowska powiedziała, że podróżując po kraju często spotyka się z kobietami aktywnymi. - Te spotkania są dla mnie ogromnym zastrzykiem energii, optymizmu i przekonaniem, że wiele
w Polsce można zmienić – zaznaczyła.
Dołączyła się do życzeń powodzenia w wyborach. – Dołączam się do życzeń, aby paniom powiódł się start w wyborach, i żeby Panie mogły jak najlepiej, jak najskuteczniej działać i mieć z tego ogromną satysfakcję – powiedziała Pierwsza Dama.
Małżonka Prezydenta RP zaznaczyła, że kobiety swoim zaangażowaniem dają przykład także córkom
i synom, że warto być aktywnym. - Panie pokazują to praktyce – zaznaczyła.
Na początku spotkania Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka wskazywała na potrzebę, aby więcej kobiet uczestniczyło w polityce i miało większy wpływ na rzeczywistość wsi, miasteczek i miast. Zaznaczyła także, że konieczna jest aktywność organizacji wspierających aktywność publiczną kobiet, jak również aktywność mediów i partii politycznych.
Wypowiedzi ze spotkania zaczerpnięto z oficjalnej strony Prezydenta RP: www.prezydent.pl zaś zdjęcia pochodzą z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP oraz ze strony Kongres Kobiet o adresach:
http://foto.kprp.pl/do_pobrania/0440_20141016_kandydatki_do_wyborow/
http://kongreskobiet.pl/pl-PL/album/galeria/akcje,_inicjatywy,_wydarzenia/kobiety_zdobywaja_palac_prezydencki
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Agnieszka Roszig oraz opublikowany na portalu Kętrzyn: Mazurka z Koczarek w Pałacu Prezydenckim
Oceń artykuł:

(0)