Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

Cudze chwalicie, swego nie znacie

PCE a Polskie krajobrazy

Cudze chwalicie, swego nie znacie
Cudze chwalicie, swego nie znacie - taka myśl sama się nasuwa, kiedy ogląda się wystawę prac przedstawiających przepiękne zakątki naszego kraju w PCE. Prace wykonali uczniowie do konkursu zorganizowanego w II semestrze roku szkolnego 2016/2017. Organizatorem konkursu była pani Olga Zielant, a tematem były właśnie „Polskie krajobrazy”. Prace przedstawiają różne piękne miejsca w Polsce, jednym z nich są wiadukty w Stańczykach i chociaż północne krańce Mazur należą do najrzadziej odwiedzanych zakątków kraju, to właśnie tu, wśród uroczych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31km). Mosty w Stańczykach są najwyższymi na linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Długość - 200m i wysokość 36m. Konstrukcja żelbetowa, pięcioprzęsłowa o równych 15m łukach. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard. Stąd nazwa - 'Akwedukty Puszczy Rominckiej'. Inne prace przedstawiają: jezioro Mamry z jego bogatą fauną i florą, reliktową sosnę z Sokolicy, która to w 2015 roku była zdobywcą II miejsca w konkursie „Drzewo roku” – Reliktowa sosna rosnąca na szczycie Sokolicy w Pieninach, w Krościenku nad Dunajcem, usytuowana tuż nad przepaścią, to prawdopodobnie najbardziej znane drzewo w Polsce. 500-letnia sosna jest już symbolem … piękna, siły i zdolności przetrwania. To tylko niektóre przykłady prac konkursowych wykonanych przez uczniów PCE.
Do Szkolnego Konkursu " POLSKIE KRAJOBRAZY" przystąpiły klasy: I TLB, I TPS, II TLE, IV TBE.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce Marzena Kuźmińska z kl. II TLE
I miejsce Ania Jarmołowicz z kl. IV TBE
II miejsce Julia Sobieska z kl. I TLB
III miejsce Natalia Antończyk z kl. II TLE
Prace wykonano z niezwykłą starannością i dbałością o szczegóły. Zastosowanie naturalnych materiałów podkreśliło piękno polskich krajobrazów. Wystawa prac znajduje się na parterze naszej szkoły, więc jeśli ktoś miałby ochotę zobaczyć te piękne prace to serdecznie zapraszamy na wystawę.
Olga Zielant

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: ania.dunska@interia.pl oraz opublikowany na portalu Kętrzyn: Cudze chwalicie, swego nie znacie
Oceń artykuł:

(0)