Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Olsztynie wydał oświadczenie. Pod koniec miesiąca odbędzie się masowe szczepienie lisów

2023-09-07 20:31:24(ost. akt: 2023-09-07 15:59:14)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Już niebawem mieszkańcy całego województwa warmińsko-mazurskiego mogą być zaskoczeni poruszeniem w lasach. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Olsztynie wydał oświadczenie, w którym informuje, w których regionach odbędzie się szczepienie wolno żyjących lisów.
Już za kilka tygodni na terenie województwa warmińsko-mazurskiego odbędą się szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

W zależności od warunków atmosferycznych, zaplanowane jest w dniach 21-23 września.

Szczepienie będzie polegało na zrzuceniu z samolotów przynęt, które będą zawierały szczepionkę w miejsce bytowania lisów.

— Działanie profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na lisy wolno żyjące. Szczepienia przeprowadzane są na terenie naszego województwa od 2001 roku. Wymiernym efektem stosowania szczepień profilaktycznych jest brak wystąpienia zachorowań na wściekliznę u ssaków naziemnych na terenie województwa od lutego 2012 roku — można przeczytać w komunikacie.

Szczepienie odbędzie się tylko w poszczególnych regionach:
— powiat ełcki;
— powiat olecki;
— powiat gołdapski;
— powiat węgorzewski;
— powiat giżycki - gmina Giżycko, Kruklanki, Miłki i Wydminy;
— powiat piski - gmina Biała Piska, Orzysz i Pisz.

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w komunikacie zwrócił się także do mieszkańców danych regionów. Prosi o zachowanie dyscypliny zarówno w czasie szczepienia, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta.

W tym czasie nie powinno się płoszyć zwierzyny i uszanować ciszę leśną. Zakazane jest podnoszenie i niszczenie przynęt. Nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane, a w przypadku kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką, należy natychmiast zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii. W przypadku, gdy szczepionka dostanie się na uszkodzoną skórę człowieka lub jego oczy, jamę ustną lub nos, należy natychmiast te miejsca przemyć wodą z mydłem i zgłosić się do lekarza.


W czwartkowym (7 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

 Ile jeszcze kierowcy będą czekać na remont drogi przez Las Miejski?Droga sama się nie naprawi
Czy droga 51 przez olsztyński Las Miejski zostanie przebudowana? To marzenie tysięcy kierowców, którzy jeżdżą tędy codziennie. Już wiemy, co ich czeka, bo jest odpowiedź prezydenta Olsztyna na propozycję wójta gminy Dywity w sprawie wspólnej inwestycji.

Gdzie jest u nas niebezpiecznie?
Jakie miasta w naszym regionie są niebezpieczne? To zależy jakie przestępstwa weźmiemy pod uwag. Jeżeli wszystkie, to strach się bać w Nidzicy i Gołdapi. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę największą liczbą przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu stwierdzonych na 1000 mieszkańców, to otrzymamy już inne wyniki.

Setne urodziny sanitariuszki „Basi”
Pani kapitan Wanda Bortkiewicz ps. Basia skończyła sto lat! Była sanitariuszką i łączniczką w oddziałach Armii Krajowej dowodzonych przez „Kmicica” i „Łupaszkę”. Jej patriotyczna postawa stanowi dziś wzór dla kolejnych pokoleń.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5