Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Powiat jednogłośnie, Korsze z ambitnym planem. Budżety uchwalone

2021-01-10 08:00:00 (ost. akt: 2021-01-09 10:31:50)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

W grudniu 2020 zapadły również decyzje w sprawie budżetów Korsz i powiatu kętrzyńskiego. Jak stwierdził burmistrz Ryszard Ostrowski, Korsze postawiły sobie ambitny cel zmniejszenia zadłużenia. W powiecie 2021 rok upłynie pod znakiem wielu inwestycji.

Okazuje się, że radni z Korsz również byli jednymi z pierwszych w naszym powiecie, którzy podjęli decyzję w sprawie budżetu na nowy rok. Tam sesja odbyła się, podobnie jak w Reszlu, 10 grudnia. Zarówno projekty budżetu, jak i Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2021-2034 otrzymały pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie.

Dochody budżetu Gminy Korsze mają wynieść 61 385 364,75 zł, z czego dochody bieżące to 52 771.380,89 zł, a dochody majątkowe - 8 613 983,86 zł. Zaplanowana wysokość wydatków to kwota 60 685 364,75 zł. Budżetowa nadwyżka w wysokości 700 tysięcy złotych zostanie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. Na inwestycje przeznaczono ok. 11,7 mln zł. Wśród zaplanowanych działań można znaleźć m.in.: budowę kanalizacji w Warnikajmach, remont drogi gminnej we wsi Prosna, budowę ul. ks. Budyma w Korszach, rozbudowa oświetlenia w Łankiejmach, Chmielniku, Sadunach, Wiklewie, Kraskowie, Garbnie, Głowbitach i Suśniku, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. - Uważam, że budżet jest oparty na bardzo twardych danych i jest bardzo realny. Dobrze się stało, że w tym roku jest on wyższy niż w latach ubiegłych, ponieważ spodziewamy się dodatkowych wpływów do budżetu. Chcemy też zmniejszyć nasze zadłużenie o ponad 3 miliony. To jest nasz ambitny plan i jeśli się nam uda, to wszyscy powinniśmy być z tego dumni - wyraził swoją opinię o budżecie burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski.

https://m.wm.pl/2018/05/orig/zdjecie-roberta-pan-burmistrz-465881.jpg
- Chcemy zmniejszyć nasze zadłużenie o ponad 3 miliony - mówi Ryszard Ostrowski, burmistrz Korsz / fot. archiwum UG Korsze

W głosowaniu dziewięcioro radnych poparło zaproponowany przez burmistrza budżet, a czworo wstrzymało się od głosu. Podobny wynik dało wcześniejsze głosowanie nad Wieloletnią Prognozą Finansową.

Rada Powiatu Kętrzyńskiego, która zebrała się zdalnie 30 grudnia, jednogłośnie uchwaliła zarówno Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2021-2035 oraz budżet na 2021 rok. Wcześniej pozytywną opinię do obu uchwał wyraziła Regionalna Izba Obrachunkowa. - Wszystkie komisje rady również zaopiniowały pozytywnie, nikt się nie wstrzymał. W naszej dyskusji na komisji podkreślałem, że budżet na trudny czas jaki mamy w tej chwili moim zdaniem jest skonstruowany bardzo dobrze. Wiadomo, że każdy z nas ma inne pomysły na wydanie środków, ale w budżecie zostało ujętych wiele zadań inwestycyjnych - komentował radny Jan Adamowicz.

Dochód w 2021 roku ma wynieść ponad 101 milionów złotych, a wydatki prawie 114 milionów. W powiatowym budżecie aż 34% wydatków pochłonie oświata, 28% zdrowie i ochrona rodziny, 19% utrzymanie dróg. Aż 23 miliony zostanie przeznaczona na inwestycje. A w inwestycyjnym planie możemy znaleźć m.in. budowę bloku operacyjnego i przebudowę Oddziału Chirurgii w Szpitalu Powiatowym, budowa Zakładu Aktywności Zawodowej, boisko przy Zespole Szkół w Reszlu, remont hali sportowej Zespołu Szkół w Kętrzynie, poprawa parametrów technicznych dróg Nakomiady - Godzikowo i Koczarki - Krzyżany, przebudowa dróg powiatowych - ul. Spichrozwej w Reszlu, Wopławki - Czerniki, Drogosze - Garbno oraz mostu na Gubrze we wsi Prosna. Dotację otrzyma Związek Gmina Barcja na realizację drugiego etapu projektu budowy ścieżek rowerowych na terenie powiatu. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej otrzyma wsparcie na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego, a Zespół Opieki Zdrowotnej na nowoczesny sprzęt medyczny. - W 2021 roku będzie nam przyświecało racjonalne ograniczanie wydatków bieżących. Będziemy zaciskać pasa tam, gdzie jest to możliwe. Nie będziemy wydawać środków w obszarach, które mogą poczekać. Nie będziemy jednak ograniczać inwestycji. Każdą złotówkę będziemy oglądać kilka razy zanim podejmiemy decyzję o jej wydaniu. Bardzo mocno stawiamy też na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych - dodał starosta Michał Kochanowski.

https://m.wm.pl/2018/11/orig/img-0231-512193.jpg
- Będziemy zaciskać pasa tam, gdzie jest to możliwe - zapowiada starosta Michał Kochanowski / fot. Wojciech Caruk

Radny Lech Ryndzionek również chwalił tak zaplanowany budżet, jednak wyraził obawę o wysokość deficytu. - Proszę się nie obawiać o poziom deficytu. Już na podstawie 2020 roku widzimy, że będzie on niższy niż planujemy. Dodatkowo ograniczymy go właśnie racjonalną polityką finansową - uspokajał starosta.

Piętnastu radnych obecnych na powiatowej sesji wyraziło jednogłośnie swoje poparcie. - Taki wynik głosowania to teraz nasza wspólna odpowiedzialność za realizację tego budżetu. Mówię to szczerze i z pełną odpowiedzialnością. Jeżeli będą uwagi co do poszczególnych zmian, które będziemy w ciągu roku wprowadzać, to chciałbym żeby to była nasza wspólna praca i zaangażowanie. Jest to też duży mandat zaufania dla Zarządu Powiatu. Daje to nam poczucie, że realizując nasze zamierzenia na rok 2021 mamy za sobą całą radę, czyli osoby reprezentujące naszych mieszkańców - podsumował głosowanie Michał Kochanowski.


Wojciech Caruk


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages