Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Przedszkolaki z "Trójki" wiedzą, co to wolontariat [GALERIA]

2020-12-05 16:24:23 (ost. akt: 2020-12-09 11:53:15)

Autor zdjęcia: archiwum SP3 Kętrzyn

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. O tym, jak ważna jest bezinteresowna pomoc wiedzą bardzo dobrze dzieci z Oddziałów Przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 3 w Kętrzynie.

- Wielokrotnie spotykałam się z pytaniami, czy pokazywanie tak małym dzieciom smutku i cierpienia, nie wpłynie źle na ich psychikę? Po pięciu latach koordynowania działań Małego Wolontariatu, mogę z czystym sumieniem odpowiedzieć: wolontariat w przedszkolu ma sens, a ból i cierpienie pokazywane w sposób odpowiedni dla dzieci nie robi krzywdy, a co więcej, wyrabia wrażliwość i empatię na potrzeby innych - mówi Marta Żukowska, koordynatorka przedszkolnego i szkolnego wolontariatu.

Mały Wolontariat realizowany jest w przedszkolu przez cały rok. Wrzesień i październik, to czas kiedy przedszkolaki z najmłodszych grup przygotowują się do Pasowania na Małego Wolontariusza. To wówczas, dzieci dowiadują się czym jest wolontariat i jakie obowiązki będą na nich spoczywały. Nieznane dotychczas słowa nabierają zupełnie innego znaczenia. Po dwóch miesiącach każdy już wie, że bycie wolontariuszem to coś wyjątkowego, a pomaganie innym potrafi cieszyć i nieść radość. W okresie przygotowania dzieci poznają Kodeks Małego Wolontariusza, który już niedługo będzie towarzyszył im każdego dnia.

https://m.wm.pl/2020/12/orig/0000043724-20201127-090631-663154.jpg

Kodeks Małego Wolontariusza

Mały Wolontariusz:
• jest przyjacielem ludzi i zwierząt,
• jest koleżeński i dobry,
• swoim zachowaniem sprawia radość innym,
• stara się wypełniać powierzone zadania i złożone obietnice,
• chętnie udziela pomocy ludziom i zwierzętom,
• bierze udział w akcjach charytatywnych,
• nie wyśmiewa się z nikogo,
• swoim zachowaniem daje przykład innym,
• stara się być dobrym wolontariuszem.


- W każdym roku, jako koordynator wolontariatu, staram się wyszukiwać akcje w których jako placówka możemy wziąć udział. Są to akcje zarówno lokalne jak i ogólnopolskie. Od roku 2015, nawiązaliśmy współpracę z wieloma fundacjami, stowarzyszeniami i organizacjami pożytku publicznego włączając się w prowadzone przez nie akcje i imprezy społeczne. Każdy rok to nowe wyzwania, nowy kalendarz działań, ale też i kontynuacja tego, co już rozpoczęte w latach poprzednich - opowiada Żukowska.

https://m.wm.pl/2020/12/orig/0000043724-received-248674590155680-663156.jpg

W tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza przedszkolaki upiekły świąteczne pierniczki, którymi obdarowały podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kętrzynie oraz pracowników Nadleśnictwa Srokowo. Odbył się również marsz Małego Wolontariusza propagujący ideę wolontariatu.

Chciałabym, aby udział przedszkolaków w Małym Wolontariacie zaowocował w przyszłości ich aktywnością w kierunku niesienia pomocy innym. By stał się początkiem ich przygody z wolontariatem. By Mali Wolontariusze, idąc do szkół, promowali ideę wolontariatu wśród swoich rówieśników, a chęć niesienia pomocy innym przyświecała im w całym dorosłym życiu - podsumowuje koordynatorka.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages