Wybieramy "Samorządowca 2020". Ryszard Niedziółka: Dziś możemy mówić o nowym życiu Kętrzyna

2020-09-25 18:00:00(ost. akt: 2020-10-11 09:39:33)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Jedną z osób, które są w ścisłej czołówce naszego plebiscytu "Samorządowiec 2020" jest burmistrz Kętrzyna. Ryszard Niedziółka opowiedział nam krótko o planach na przyszłość miasta oraz pokusił się o podsumowanie mijających dwóch lat kadencji.
— Miną niedługo dwa lata pana kadencji w roli burmistrza Kętrzyna. Co udało się panu przez ten okres zrobić?
— To był czas bardzo dobry i trudny dla miasta jednocześnie. Trudny, bo ogromne zadłużenie, które otrzymaliśmy w spadku nie pozwalało na kolejne inwestycje i wydatki na remonty, sport czy kulturę. Ale ustabilizowaliśmy finanse, mimo tego, że trzeba było dodatkowo znaleźć ok. 7 mln zł, aby załatać kolejne "niespodzianki”. Dziś możemy mówić o nowym życiu Kętrzyna. Dokończyliśmy remont zamku, budowę stadionu, reorganizację urzędu i uporządkowaliśmy dokumentację. Rozpoczęliśmy rekordowe w skali miasta inwestycje drogowe — w sumie o wartości ponad 30 mln złotych, z czego większość to środki zewnętrzne. Ustabilizowaliśmy sytuację zadłużonych spółek miejskich, a także spraw w MOSiR czy KCK. Zaskoczyły nas roszczenia niepublicznych przedszkoli na rekordowe 23 mln złotych. Walczymy z tym, niestety w kompletnym niezrozumieniu problemu przez niektórych radnych.

— Czy jest coś, czego nie udało się zrobić?

— Za swój błąd uznaję brak wystarczającej ilości czasu na rozmowy — czy to z radnymi, czy z mieszkańcami. Zadań jest tak wiele, że fizycznie nie jest możliwe zrealizowanie wszystkich zamierzeń. Nie udało się pozyskać środków na drugi Środowiskowy Dom Samopomocy, ale w styczniowym naborze wierzę — damy radę. Nie udało się wbić łopaty pod Mieszkanie Plus, ale to dlatego, że rząd zmienił zasady i całą procedurę zaczęliśmy od początku. Mieszkania będą, tylko później niż zakładałem.

— Jak samorząd odnajduje się w rzeczywistości w cieniu koronawirusa?
— Straty są ogromne, bo wynoszą ok 1,5 mln złotych po 8 miesiącach, ale dajemy sobie radę. Mamy zespół, który po pierwsze każdą złotówkę ogląda dwa razy
zanim wyda, a po drugie byliśmy przygotowani na kryzys. Nie chciałbym wzorem innych samorządów obcinać ludziom wypłat o 20% czy emitować obligacje. To nie jest rozwiązanie, pokazuje jedynie słabość zarządzania. U nas tego nie ma, ale po kilku latach przerwy, będziemy prawdopodobnie musieli podnieść nieco podatki.

— Jakie plany ma pan na przyszłość dla Kętrzyna?
— Celów jest kilka. Niskoemisyjny transport publiczny — bezpłatny dla mieszkańców, zerowy ślad węglowy w naszym mieście (dbajmy o środowisko), duże inwestycje drogowe, które stworzą lepsze zachęty do inwestowania w Kętrzynie i dadzą rozwój, a także ogród ekologiczny — wyjątkowy — projekt już jest. Niebawem go przedstawimy. Mamy jeszcze kilka innych zamierzeń ale powiemy o tym jak już będziemy gotowi. To są ambitne założenia i zadania. Bardzo chciałbym aby udało się je wszystkie zrealizować. Zrobimy wszystko aby tak się stało.

Przyszła pora, żeby podsumować pracę naszych samorządowców. 21 października minie druga rocznica wyborów samorządowych. Głosować możecie państwo w trzech kategoriach: na wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz starostów. W naszym regionie mamy 3 prezydentów i 47 burmistrzów i 66 wójtów.


Samorządowcy z powiatu kętrzyńskiego:

Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna - SMS o treści go.sm.98 na numer 7248
Marek Janiszewski, burmistrz Reszla - SMS o treści go.sm.100 na numer 7248
Marek Olszewski, wójt Gminy Srokowo - SMS o treści go.sm.103 na numer 7248
Marta Kamińska, wójt Gminy Barciany - SMS o treści go.sm.102 na numer 7248
Michał Kochanowski, starosta kętrzyński - SMS o treści go.sm.97 na numer 7248
Paweł Bobrowski, wójt Gminy Kętrzyn - SMS o treści go.sm.101 na numer 7248
Ryszard Ostrowski, burmistrz Korsz - SMS o treści go.sm.99 na numer 7248

Koszt 2,46 zł z VAT za SMS


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5