Sprzęt za 600 tys. trafił do rodzin zastępczych

2020-09-17 20:00:00(ost. akt: 2020-09-17 20:50:03)
Obdarowani zgodnie twierdzą, że to dla nich duże wsparcie

Obdarowani zgodnie twierdzą, że to dla nich duże wsparcie

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Laptopy, telewizory, drukarki tablety czy tablice multimedialne trafiły do rodzin zastępczych oraz powiatowych domów dziecka w Kętrzynie i w Reszlu. Na ten cel pozyskano 600 tys. zł. ze środków zewnętrznych. Obdarowani nie kryli swojej radości.
Oficjalnego przekazania sprzętu dokonano 14 września w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. - Wrzesień to początek roku szkolnego, a my finalizujemy realizację projektu, o które wnioskowało PCPR. Sprzęt będzie służył m.in. w razie takiej potrzeby do realizacji nauki zdalnej, ale nie tylko. To również narzędzia do rozrywki czy realizacji pasji - mówi Michał Kochanowski, starosta powiatu kętrzyńskiego. - Bardzo nas cieszy to, że tak duża ilość urządzeń została przekazana. Było to możliwe dzięki kwocie, jaką udało się pozyskać, czyli 600 tysięcy złotych - dodaje starosta.

Dzięki temu obdarowanych zostało aż 115. dzieci. Za pozyskaną kwotę zakupiono m.in. 99 laptopów, 16 tabletów. Łącznie sprzętu multimedialnego kupiono 193 sztuki. - Każde dziecko dostanie tablet lub laptop oraz słuchawki. Natomiast domy dziecka w Reszlu i w Kętrzynie otrzymały jeszcze tablice multimedialne - informuje Dorota Siwicka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie.

Obdarowani nie kryli radości i zadowolenia z otrzymanych prezentów. - To dla nas bardzo istotna pomoc. To wszystko kosztuje. Dzięki temu wsparciu nie musimy wydawać pieniążków, a dzieci będą wyposażone - mówi jedna z pań prowadzących rodzinny dom dziecka. - Normalnie raczej nie moglibyśmy sobie pozwolić na zakup takiego nowoczesnego sprzętu - dodaje druga. - Mam pod opieką troje dzieci. Do tej pory mieliśmy dwa laptopy, więc trzeci musieliśmy pożyczać. Teraz każde dziecko będzie miało swój i nie będzie już żadnych problemów - ocenia kobieta stanowiąca rodzinę zastępczą dla swoich wnuków. - Pewnie dostanę laptopa. To fajna sprawa. Bardzo pomoże mi w nauce, szczególnie jeśli trzeba będzie uczyć się zdalnie - cieszy się Przemek.

Ponadto rodziny zastępcze i placówki opiekuńczo–wychowawcze w naszym powiecie zostały zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej.

Dofinansowanie zostało pozyskane z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie pandemii COVID-19” realizowanego w ramach Programu Wiedza i Edukacja Rozwój lata 2014 – 2020. - To zarówno środki krajowe, jak i fundusze z Unii Europejskiej. Widać, że nawet w czasach pandemii można wygospodarować rezerwy, które w tym przypadku będą służyły naszym podopiecznym - dodaje Michał Kochanowski.

Wojciech Caruk


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5