Poniedziałek, 21 września 2020. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Ponad 14 milionów na Ogrodową i Górną

2020-08-07 13:00:00 (ost. akt: 2020-08-07 10:09:49)
Mieszkańcy ul. Ogrodowej od wielu lat czekają na jej remont

Mieszkańcy ul. Ogrodowej od wielu lat czekają na jej remont

Autor zdjęcia: archiwum UM Kętrzyn

Władze miasta pozyskały ponad 14 mln. zł. środków kwalifikowalnych na przebudowę ulicy Ogrodowej i budowę ulicy Górnej. To rekordowe 80% dofinansowanie pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych. Całkowita wartość tych inwestycji to 23,6 mln złotych.

O ulicę Ogrodową już od wielu lat upominali się jej mieszkańcy. To ważna komunikacyjnie droga wylotowa w kierunku Rynu oraz cmentarza komunalnego w Nowej Wsi Kętrzyńskiej. Wykorzystywana również bywa jako objazd w kierunku Mrągowa. Po tej ulicy kursuje m.in. komunikacja miejska do cmentarza i Zakładu Energetycznego, a tuż przy skrzyżowaniu w ul. Bydgoską i Chopina znajduje się Szkoła Podstawowa nr 3.

Nawierzchnia drogi jest prawdziwą zmorą jej użytkowników.
— Od lat nikt tutaj nic nie robił, poza łataniem dziur — twierdzi jeden z mieszkańców.

— Wnioski złożyliśmy do wojewody kilka miesięcy temu, cierpliwie czekaliśmy na rozstrzygnięcie i mamy pozytywną decyzję, co jest w skali Kętrzyna rekordowym osiągnięciem — mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz miasta. — W przyszłym tygodniu podpisujemy umowy i przystępujemy do realizacji całego procesu inwestycyjnego — zapewnia.

Budowa ulicy Górnej aż do ul. Rynkowej kosztować ma ponad 12 milionów złotych, a dofinansowanie wynosi 7,1 mln zł. Z kolei przebudowa ulicy Ogrodowej pochłonie 11,6 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 7,08 mln zł. Wkładem własnym do inwestycji, oprócz środków własnych, będą pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych — to te słynne czeki rozdawane przez premiera. Kętrzyn po złożeniu wniosku ma otrzymać z rządowej puli 2,3 mln złotych.

— Bez dofinansowania nie mielibyśmy szans na realizację tych ulic ze środków własnych. Dla nas niezwykle ważne jest aplikowanie o środki zewnętrzne — mówi burmistrz. — Podziękowania należą się pracownikom urzędu miasta za ciężką pracę i radnym rady miejskiej za dobrą współpracę — dodaje Ryszard Niedziółka.
To gigantyczne dofinansowanie na drogi w Kętrzynie. Podczas bieżącej kadencji pozyskano pieniądze na remont ulicy Olsztyńskiej i Zientary Malewskiej (2,2 mln zł).

Ta druga została już oficjalnie 6 sierpnia oddana do użytkowania. Wykonano też remont ulicy Rynkową, na której ciąg dalszy prac będzie się odbywał także w tym roku. Niedługo rusza budowa ulic Chopina i Brzozowej, w kolejnych miesiącach: Szpitalnej, Kajki i Asnyka.

Łączna wartość wszystkich inwestycji drogowych realizowanych przez obecnego burmistrza jest rekordowa — to aż 34 miliony złotych (z zewnątrz pozyskano 21,5 mln).

— W ciągu dwóch lat na drogi wydamy więcej niż w trakcie... dwóch poprzednich kadencji samorządu. W latach 2010-2018 wydano na przebudowę dróg w Kętrzynie 24,8 mln złotych z czego z zewnątrz pozyskano 4,5 miliona złotych — informuje Ryszard Niedziółka.

Ogrodowa jest specyficzna z uwagi na jej szerokość. Wcześniej, w czasach funkcjonowania cukrowni, była wykorzystywana przy dostawach buraków.
Jak informują władze miasta, po remoncie będzie dostosowana do szerokości innych ulic, ale też i do rzeczywistych potrzeb transportowych.

O co chodzi z budową ul. Górnej? Jak twierdzi burmistrz inwestycja ma polegać na połączeniu wyremontowanej niedawno przez powiat ulicy Górnej z ulicą Rynkową. Budowa takiego objazdu ma poprawić bezpieczeństwo i usprawnić ruch z Osiedla Piastowskiego. W tym rejonie położone są zakłady przemysłowe i często dochodzi do zablokowania ronda Kombatantów. W przypadku jakiejś awarii, czy wypadku na rondzie osiedle zostaje "odcięte" od reszty miasta.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dostawca #2957343 | 31.60.*.* 7 sie 2020 20:32

  Ulica wilenska i czesc poznanskiej... Masakra. Jagielly lacznie z droga na bałtrucie jak i batorego pol ketrzyna do poprawy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. GiT #2957255 | 5.173.*.* 7 sie 2020 15:35

   Dobrze by było w przyszłości pociągnąć Górną aż do Falkland.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages