Dzieci świętują na całym świecie

2020-06-01 14:00:00(ost. akt: 2020-06-01 15:21:41)
Dzień Dziecka to dzień wyjątkowy dla całych rodzin

Dzień Dziecka to dzień wyjątkowy dla całych rodzin

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nie od dziś wiadomo, że data 1 czerwca to dla większości dzieci dzień zabawy i radości z powodu ich święta. Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie. W niektórych nawet kilka razy w roku.
Znana wszystkim data nie pojawiła się z przypadku. Po raz pierwszy obchody dnia dziecka zorganizowano 1 czerwca 1950 roku przy okazji zbierania podpisów pod tzw. „Apelem Sztokholskim”. Apel kierowany przez powołaną w Warszawie Światową Radę Pokoju wzywał narody do przeprowadzenia plebiscytu w sprawie zakazu produkcji broni atomowej. Od 1952 roku dzień dziecka jest świętem stałym, a jego inicjatorem została organizacja International Union for Protection of Childhood. Data 1 czerwca przyjęła się w większości krajów Europy Wschodniej i jest oficjalnie ustanowionym świętem przez Organizację Narodów Zjednoczonych. ONZ powołał również Powszechny Dzień Dziecka, który obchodzony jest 20 listopada. Upamiętnia on fakt uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku.

W Polsce święto najmłodszych obchodzone jest głównie w instytucjach kulturalno – oświatowych. W szkołach często organizuje się z tej okazji Dzień Sportu, natomiast ośrodki kultury oferują różnego rodzaju imprezy i festyny. Od 1994 roku w Warszawie tego dnia spotyka się na obradach Sejm Dzieci i Młodzieży. Niestety w tym roku ten dzień będzie wyglądał trochę inaczej. Wiele wydarzeń związanych z obchodami przeniesiono do internetu.

Dzień Dziecka w innych krajach obchodzony jest w różnych terminach. Francuski odpowiednik to Święto Rodziny celebrowane 6 stycznia. W Paragwaju święto obchodzone jest 16 sierpnia w rocznicę bitwy o Acosta Nu, w czasie której zginęło wiele dzieci. Ciekawa tradycja wiąże się z obchodami w Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni świętuje dwukrotnie. Dziewczynki swój dzień obchodzą 3 marca jako Hinamatsuri – Dzień Lalek. Chłopcom poświęcony jest dzień 5 maja, kiedy to mieszkańcy umieszczają przed domem papierowe karpie. Pierwotnie symbolizowały one potomka płci męskiej, z którym cała rodzina wiązała duże nadzieje na przyszłość. Sama okazja nazywana była Świętem Chłopców. Obecnie jest to Dzień Dziecka, czyli tak zwane święto „Kodomo-no Hi”, mające wymiar narodowy. Świadczy to o wyjątkowej pozycji, jaką dzieci zajmują w kulturze japońskiej.

Obchodzenie tego dnia ma znaczący cel, jakim jest pokazanie problematyki dziecka jako osoby. Przez wiele stuleci dziecko traktowane było bowiem jako niepełnoprawna osoba, potencjalny materiał na pełnowymiarowego człowieka, który należy w odpowiedni sposób wychować i ukształtować. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku tendencje w pedagogice nowożytnej, lansowane przez m.in. Jana Jakuba Rosseau wiek dziecięcy zaczęto inaczej postrzegać. Janusz Korczak podkreślał, że „wychowanie nie polega na dopasowywaniu dziecka do z góry założonego wzorca, ale na dostrzeżeniu naturalnych cech i predyspozycji malca i udzieleniu mu pomocy w ich rozwoju”.

Wojciech Caruk


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (1 czerwca) wydaniu m.in.


gietrzwałd jubileuszNa wakacje na świętą Warmię
Pandemia sprawiła, że większość z nas wakacje spędzi w kraju. Samorządowcy chcą przyciągnąć turystów na Warmię. — Chcemy zaoferować nowy produkt – Szlak Świętej Warmii – mówi Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego.

Powstanie państwowa sieciówka?
To całkiem realny scenariusz. Zapowiedział to Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. I nie chodzi o lokalną sieć, a o coś dużo większego. Ekonomiści i przedstawiciele branży patrzą na ten pomysł z dużą dozą sceptycyzmu.

Moje najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa
Dlaczego warto pielęgnować wspomnienia? Proste. Bo są jedynym, co kiedyś nam pozostanie. Wspomnienia mają niesamowitą moc przywoływania dobrych emocji. Czemu tak rzadko z tego korzystamy? W pośpiechu dnia codziennego zapominamy o tych chwilach. Udało nam się jednak zachęcić kilka osób do wspomnień z najpiękniejszego okresu ich życia - dzieciństwa.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5