Poniedziałek, 23 listopada 2020. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Bajkoterapia w domowym zaciszu

2020-06-01 20:00:00 (ost. akt: 2020-06-01 15:24:00)

Autor zdjęcia: archiwum "Smerfowej Krainy

Od 25 kwietnia do 10 maja w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym "Smerfowa Kraina" był realizowany projekt "Bajki Słuchajki. Chodź posłuchaj bajeczki…".

Projekt prowadzony był w ramach innowacyjnej Grupy Wsparcia "Razem możemy więcej". Był to wstęp do przeprowadzenia zajęć z cyklu "Bajkoterapia w domowym zaciszu".

Chętni rodzice oraz bliscy dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z naszej placówki, wspólnie ze specjalistami z zakresu pedagogiki specjalnej, nagrali płytę z bajkami terapeutycznymi. Dzięki ich staraniom powstała płyta cd zawierająca 7 nagrań bajek:
1."Na wiejskim podwórku"- bajka o złości.
2. "Miś Leon"- bajka dla dzieci, które nie słuchają rad rodziców.
3. "Pszczółka Słoduszka" - bajka relaksacyjna.
4. "Biedronka Małokropka" - bajka wzmacniająca dla dzieci niewierzących w swoje możliwości.
5. "Bajka o Małej Myszce"- bajka o potrzebie poczucia bezpieczeństwa.
6. "Bajka o dwóch ołówkach"- bajka o przyjaźni.
7. "Najmniejsze drzewo w lesie" - bajka dla dzieci o niskiej samoocenie i potrzebie akceptacji.

Kolejnym krokiem w ramach realizowanego projektu było przesłanie nagrań bajek terapeutycznych do rodziców dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z naszej placówki. Na podstawie prowadzonej obserwacji i analizy konwersacji z uczestnikami zajęć, każde dziecko otrzymało bajkę adekwatną do jego problemu, bądź przeżywanych lęków. Rodzice otrzymali także scenariusz, dzięki któremu mogli przeprowadzić zajęcia z cyklu "Bajkoterapia w domowym zaciszu". Po wysłuchaniu nagrania bajki, przyszedł czas na rozmowę i refleksję na temat jej treści. Ostatnim etapem zajęć było wykonanie przez dziecko rysunku do wysłuchanej bajki. Wszystkie przesłane zdjęcia rysunków dzieci posłużyły do stworzenia ilustracji do tekstów bajek zawartych w elektronicznej książeczce w formie prezentacji multimedialnej pt. "Bajki terapeutyczne", która została zamieszczona na stronie internetowej naszej placówki wraz z nagraniami audio bajek terapeutycznych.

Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w projekcie "Bajki Słuchajki… Chodź posłuchaj bajeczki…". Dzięki waszym głosom bajki nabrały jeszcze większej mocy…

Aneta Siergiej
oligofrenopedagogCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (1 czerwca) wydaniu m.in.


gietrzwałd jubileuszNa wakacje na świętą Warmię
Pandemia sprawiła, że większość z nas wakacje spędzi w kraju. Samorządowcy chcą przyciągnąć turystów na Warmię. — Chcemy zaoferować nowy produkt – Szlak Świętej Warmii – mówi Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego.

Powstanie państwowa sieciówka?
To całkiem realny scenariusz. Zapowiedział to Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. I nie chodzi o lokalną sieć, a o coś dużo większego. Ekonomiści i przedstawiciele branży patrzą na ten pomysł z dużą dozą sceptycyzmu.

Moje najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa
Dlaczego warto pielęgnować wspomnienia? Proste. Bo są jedynym, co kiedyś nam pozostanie. Wspomnienia mają niesamowitą moc przywoływania dobrych emocji. Czemu tak rzadko z tego korzystamy? W pośpiechu dnia codziennego zapominamy o tych chwilach. Udało nam się jednak zachęcić kilka osób do wspomnień z najpiękniejszego okresu ich życia - dzieciństwa.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages