Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Władze Kętrzyna zadecydowały. Nie kosimy traw

2020-05-13 12:00:00 (ost. akt: 2020-05-13 09:40:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Takiej suszy nie było od półwiecza. To temat, który będzie nam towarzyszył przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy, a może i lat. W związku z tym władze Kętrzyna zapowiadają znaczne ograniczenie koszenia traw w mieście.

Trawa to jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla, szkodliwych pyłów oraz cząsteczek powietrza odpowiedzialnych za zanieczyszczenia.

Chodzi o jak największe przeciwdziałanie suszy, bo przecież trawniki pomagają ziemi utrzymać wilgoć - im krótsza trawa tym o to trudniej, a podlewać ją trzeba niemal codziennie. Częste koszenie powoduje, że gleba wysycha, rośliny nie mają siły rosnąć i usychają – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna.

- Przecież wysoka trawa oraz współwystępująca na trawnikach roślinność to ostoja miejskiej różnorodności biologicznej. Musimy pamiętać, że kwiaty i rośliny powszechnie uważane za chwasty, nierzadko pełnią ważne funkcje w stabilizowaniu ekosystemu np. zapobiegają rozprzestrzenianiu się gatunków inwazyjnych oraz zwiększają wilgotność gleby. Na szczęście rośnie też moda na kolorowe, kwietne łąki – czyli nieskoszone trawniki obsiane kwiatami polnymi, np. makami czy chabrami – dodaje burmistrz.

Zwraca też uwagę na inny aspekt. - Trzeba mieć na uwadze również to, że krótko przystrzyżone trawniki wymagają niemal codziennego nawadniania a my pracujemy też nad planem oszczędnościowym wody. Już dziś musimy myśleć o tym co będzie za kilka lat. Wierzę, że mieszkańcy Kętrzyna zdają sobie sprawę z zagrożenia i przyjmą tę informację ze zrozumieniem – mówi Ryszard Niedziółka.

Źródło: UM Kętrzyn


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (13 maja) wydaniu m.in.

Czesław Jerzy Małkowski niewinnyOlsztyńska "seksafera" w Sądzie Najwyższym
Sprawa olsztyńskiej "seksafery" trafi ponownie do sądu. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, która nie zgodziła się z wyrokiem uniewinniającym byłego prezydenta Olsztyna, złożyła kasację. Zajmie się nią Sąd Najwyższy.

Kierowca ma trafić do aresztu
Wczoraj Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił zażalenie prokuratora oraz pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych i zastosował tymczasowy areszt dla kierowcy, którzy w Szczytnie potrącił babcię i bliźniaków. Trafi on tam na 3 miesiące.

Konflikt w olsztyńskim teatrze
Aktor olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza twierdzi, że stracił pracę, bo bronił praw pracowników. Zwolnił go dyscyplinarnie dyrektor teatru. — Z pełnym przekonaniem będę bronić swojej decyzji przed sądem — mówi.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 123 #2921709 | 188.146.*.* 16 maj 2020 22:20

  A co alergikami?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jordan #2920201 | 37.47.*.* 14 maj 2020 02:03

   Ale jak drzewa wycinali w pień to nie patrzeli teraz z trawa opamietali..Ot madrosc

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Taki #2920089 | 94.254.*.* 13 maj 2020 19:41

   No poprostu geniusz z nad Gubra

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Zenek #2920082 | 83.6.*.* 13 maj 2020 19:03

   Józek, wiesz co to jest silnik dwusuwowy?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Józef #2920029 | 83.5.*.* 13 maj 2020 16:43

   Mam nadzieję, że decyzja ta będzie również obejmowała teren ogródków działkowych. W tej chwili można ogłuchnąć od hałasu wszechobecnych kosiarek. Co z jednej strony skończą kosić, to po drugiej ktoś zaczyna brzęczeć... Nie wiem, co komu przeszkadza trawa wyższa niż 0,5 - 1 cm? Człowiek w końcu przychodzi na działkę odpocząć a nie słuchać hałasu. Nie mówiąc już o tym, że takie kosiarki produkują masę spalin. Ze względu na to, że kosiarki są napędzane silnikami dwusuwowymi, to te spaliny są niepomiernie bardziej szkodliwe, niż spaliny produkowane przez samochody. Może warto by pomyśleć o tym, żeby ogródki działkowe stały się enklawą wolną od hałasu i spalin?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages