Poniedziałek, 23 listopada 2020. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Miejskie przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte

2020-05-05 11:02:19 (ost. akt: 2020-05-05 11:30:11)
Smerfowa Kraina została tak zaprojektowana, że okna się tam nie otwierają

Smerfowa Kraina została tak zaprojektowana, że okna się tam nie otwierają

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Z początkiem maja rząd luzuje kolejne obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Od 6 maja można otwierać żłobki i przedszkola. Decyzja w tej sprawie należy jednak do samorządów.

Władze Kętrzyna zdecydowały, że w tym tygodniu placówki nie będą jeszcze otwarte, bo trzeba je przygotować do nowych wymogów sanitarnych.

- 6 maja jest terminem nierealnym z kilku powodów. Pierwszy to oczywiście bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna.

Drugi to powód kadrowy. Część nauczycieli i opiekunów ma dzieci w wieku szkolnym do lat 8 i przebywa obecnie oraz ma zamiar nadal przebywać na zasiłkach opiekuńczych, stąd nie ma pełnego zabezpieczenia kadrowego. Inny aspekt dotyczy finansów.

- Większość rodziców nie chce posyłać swoich dzieci i obawiają się oni, że jeśli na terenie danej gminy placówki będą otwarte, a oni z nich nie skorzystają, to i tak stracą prawo do zasiłku opiekuńczego. Jedno jest pewne – jeśli placówki będą zamknięte, zasiłek będzie wypłacany – dodaje zastępca burmistrza. - W przypadku żłobka, jeśli go otworzymy, a pójdzie garstka dzieci, to opłatę stałą muszą uiszczać wszyscy rodzice, bo uchwała Rady Miejskiej zwalnia z opłaty tylko w sytuacji gdy placówka jest całkowicie zamknięta m.in. z powodu epidemii – dodaje.

Zwraca też uwagę na inne problematyczne kwestie. - Przepisy i nowe wytyczne są dla miasta trudne do spełnienia. Na przykład gimnastyka w przedszkolach ma się odbywać przy otwartych oknach, a sale mają być wietrzone co godzinę. Tylko nie każdy wie, że Smerfowa Kraina została tak zaprojektowana, że okna się tam nie otwierają. Natomiast w żłobkach, gdzie są najmniejsze dzieci problemy będą inne – dzieci muszą być odprowadzane pod drzwi przez rodziców, skąd ma je przejmować opiekun ubrany w przyłbice, rękawice i fartuch. To może powodować bariery psychologiczne - stwierdza Wróbel.

Negatywnie o otwarciu żłobków i przedszkoli wypowiada się Porozumienie Pracowników Ochrony Zdrowia i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Decyzja kiedy żłobki i przedszkola zostaną otwarte zapadnie jak tylko władze będą miały pewność, że są w stanie zadbać o bezpieczeństwo dzieci i opiekunów.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (5 maja) wydaniu m.in.

Chętnie wróciliśmy do galerii
W poniedziałek ponownie otworzyły się galerie handlowe. Olsztyniacy ruszyli do nich chętnie. Niektórzy z ciekawości, inni w określonym celu. Galerie spodziewają się stopniowego zwiększania ruchu. Zwłaszcza po godzinach pracy.

Polityczne gierki pod wybory
Gdyby sprawa nie dotyczyła głowy państwa, to można byłoby nawet się pośmiać, ale chodzi o wybory prezydenta RP, więc Polakom wcale nie jest do śmiechu. I choć do wyborów zostało zaledwie kilka dni, to nadal mamy wyborczy chaos.

Zmarł Kubuś, Bartosz walczy o życie
W szpitalu dziecięcym zmarł jeden z bliźniaków poszkodowanych w wypadku. 1,5-rocznego Kubusia, pomimo wysiłku lekarzy, nie udało się uratować. Bartosz wciąż walczy o życie.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages