Piątek, 27 listopada 2020. Imieniny Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Uczniowie z Kruszewca odwiedzili pałac w Nakomiadach

2020-03-15 15:13:48 (ost. akt: 2020-03-15 18:42:42)

Autor zdjęcia: Elwira Żukowska

10 marca uczniowie klasy Ia i IIIa udali się do kolejnej miejscowości gminy Kętrzyn- do Nakomiad. Dla pierwszaków jest to następny punkt realizacji projektu: „Pierwszaki z Kruszewca: Po pierwsze Gmina Kętrzyn”.

Na początku wszyscy udali się do „Manufaktury”, gdzie zostali zaznajomieni z procesem powstawania pieców. Dowiedzieli się, czym zajmuje się zdun i zapoznali się ze specyfiką pracy w manufakturze ceramicznej. Zobaczyli repliki pieców w oryginalnych, dużych rozmiarach oraz pieców produkowanych na indywidualne zamówienie. Wytwarza się tam także małe, pełniące funkcję świecznika piece, kafle, wazony, dzwoneczki. Manufaktura w Nakomiadach jest jedynym zakładem ręcznie produkującym kafle i piece według dawnych sposobów. Każdy z uczniów otrzymał kawałeczek gliny, pochodzącej z Niemiec, z której wyrabia się ceramikę.

Następnie uczniowie obejrzeli zespół pałacowy wraz z zespołem parkowym i licznymi zabudowaniami gospodarczymi. Zachwycali się roślinnością, m.in. bukszpanem, jarmużem, która wyglądała bardzo atrakcyjnie pomimo niezbyt sprzyjającej pory roku. Przeszli wytyczonymi alejami spacerowymi, m.in. szlakiem ok.600 grabów. Jednak najlepsza atrakcja czekała na zakończenie, a były to zabawy w „labiryncie”. Na szczęście nikt z naszych uczniów się nie zagubił.

Wszyscy radośni i zadowoleni wrócili do szkoły. Wzbogacili się o nowe doświadczenia i wiedzę. Na pierwszaków czekają zadania, które muszą wykonać, m.in. rysunek, budowlę, wiersz. Dziękujemy Wójtowi Gminy Kętrzyn Pawłowi Bobrowskiemu za użyczenie autokaru.

Elwira Żukowska


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Elwira

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages