Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Miejski sztab kryzysowy spotkał się w sprawie koronawirusa

2020-03-10 13:04:09 (ost. akt: 2020-03-10 13:20:13)

Autor zdjęcia: Miasto Kętrzyn

Zastępca burmistrza Kętrzyna zwołał dziś nadzwyczajne posiedzenie sztabu kryzysowego. W Urzędzie Miejskim spotkali się dyrektorzy miejskich jednostek, szkół, kierownicy policji, straży miejskiej i sanepidu.

Podczas posiedzenia sztabu kierownicy jednostek zdali raport na temat przygotowania do ewentualnej sytuacji niebezpiecznej. Poinformowali, że informacje na temat higieny i zasad mycia rąk są wywieszone w każdej szkole i zakładzie pracy.

Jak poinformowała uczestników spotkania dyrektor kętrzyńskiego Sanepidu, w obecnej chwili sytuacja jest opanowana.
- W naszym mieście brak jest osób hospitalizowanych, nie ma również mieszkańców poddanych kwarantannie. Na chwilę obecną pod nadzorem epidemiologicznym w powiecie kętrzyńskim znajduje się 16 osób – powiedziała Irmina Filipek, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kętrzynie.

Dyrektor kętrzyńskiego szpitala zapewnił z kolei, że jednostka funkcjonuje w trybie normalnym, ale w podwyższonym rygorze epidemiologicznym. Przedstawił również standardy, zalecenia i wytyczne, których konsekwentnie przestrzega szpitalny personel. W ostatnim czasie na terenie placówki obowiązuje zakaz odwiedzin.
- Szpital jest ostatnim miejscem, do którego powinien trafić pacjent z koronawirusem, bo powoduje to kwarantannę placówki i personelu, a co za tym idzie wyłączenie placówki z normalnego funkcjonowania – powiedział Wojciech Glinka. - Dlatego osoby z podejrzeniem choroby muszą o tym informować sanepid.

W regionie do leczenia osób z koronawirusem przystosowano szpitale w Ostródzie, Elblągu i Olsztynie (dziecięcy). W komunikacie do mediów minister edukacji narodowej zaapelował do dyrektorów szkół o czujność i elastyczne reagowanie w razie pojawienia się osoby z podejrzeniem choroby.
- Niestety w wielu hurtowniach brakuje środków do dezynfekcji rąk, a czas realizacji zamówień do obecnie około trzech tygodni – poinformował Bartłomiej Zdanowicz, dyrektor Kętrzyńskiego Centrum Kultury.

Decyzją premiera w kraju zostały odwołane wszystkie imprezy masowe, czyli takie w których bierze udział powyżej tysiąca osób na terenie otwartym i powyżej 300 w przypadku wydarzeń sportowych w obiektach zamkniętych.

- Najbliższe wydarzenie tego typu to zaplanowana na początek kwietnia Breakmania, w związku z decyzją premiera przekładamy ją na druga połowę roku– mówi zastępca burmistrza Kętrzyna Maciej Wróbel. – Z kolei planowana na czwartek Gala Osobowości Kętrzyna odbędzie się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, a przed wejściem ustawimy środek do dezynfekcji rąk. Odwołując galę, musielibyśmy równie dobrze zamknąć kino czy szkoły, bo frekwencja będzie podobna – dodaje zastępca burmistrza.

Główny Inspektor Sanitarny apeluje do seniorów o unikanie dużych skupisk ludzi, a o pomoc m.in. w zakupach prosi ludzi młodych.
- Gdyby doszło do najczarniejszego scenariusza czyli pojawienia się przypadku zachorowania na koronawirusa w Kętrzynie, albo konieczności kwarantanny domowej wdrożymy miejski plan pomocy tym osobom – zapewnił zastępca burmistrza Kętrzyna. - Należy przestrzegać zasad higieny i zaleceń, ale przede wszystkim zachować spokój i nie dać się jakiejś panice. O wszystkich podejrzeniach należy informować sanepid a miejskie jednostki mają obowiązek informować burmistrza – powiedział Maciej Wróbel na koniec posiedzenia sztabu.

W Polsce stwierdzono 18 przypadków koronawirusa. Z kolei w pierwszym tygodniu marca w całym kraju na zwykłą grypę zachorowało 211 tysięcy osób (165 w powiecie kętrzyńskim), z czego 7 zmarło.

Źródło: UM Kętrzyn

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zbych #2883535 | 89.228.*.* 10 mar 2020 14:15

  A co z zaplanowanymi spotkaniami polityków na prezydenta w Kętrzynie- będą?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages