Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Umiejętności ludzi

2020-02-23 17:00:00 (ost. akt: 2020-02-23 15:51:48)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Nie przestaje mnie zadziwiać, jak bardzo ludzie potrafią być zdolni i pomysłowi. W programach typu "Mam talent" widać to bardzo dobrze, ale nie tylko tam. Wiele można dostrzec w takim zwyczajnym życiu dookoła.

Talenty wokalne czy instrumentalne nie przestają zadziwiać, zwłaszcza jeżeli, przejawiają je młode osoby, a jest ich wiele. Umiejętności kulinarne są bez wątpienia w cenie, niektóre są medialne, ale ile jest niemedialnych? Kto nie pamięta smaku dżemu z malin jaki robi babcia czy mama? A na przykład taka zdolność do hodowania kwiatów. Niektórzy to mają po prostu rękę i kwiaty im rosną, a u niektórych, no niestety, odżywki nawet nie pomagają. Są ludzie, co mają smykałkę do mechaniki samochodowej, a inni do nauk wysoce teoretycznych. Są tacy, co wyplatają kosze i rozmaite inne rzeczy z wikliny, a inni zaś potrafią szydełkować albo zrobić skarpety na drutach. W innych częściach świata ludzie opracowali wytwarzanie sandał z opon motocyklowych - widziałem nagranie. Są ludzie, co potrafią operacje na układzie nerwowym człowieka zrobić… Kreatywność scenarzystów, autorów książek, twórców kultury zdaje się nie mieć końca i limitów.

Skąd to wszystko człowiek potrafi? Skąd ma takie zdolności? Odpowiedź, że rodzi się z nimi, że talenty są wrodzone, to tylko połowiczna odpowiedź. Gdyby drążyć dalej i pytać - jak to do tego "wrodzenia" doszło? Dobór naturalny, cechy "przetrwaniowe" gatunku, genetyka - trochę tu nie pasuje. Może się nie znam, ale jakoś trudno mi sobie wyobrazić szydełkowanie, jako genetycznie przekazywaną zdolność do przetrwania gatunku. Kiedyś jeden z teologów określił człowieka jako „glorious ruins” - jako chwalebne ruiny. Chodziło mu o to, że człowiek funkcjonuje dzisiaj w sytuacji, kiedy zrujnował w sobie obraz Boga, na podobieństwo którego został stworzony (Rdz 1: 26 "Uczyńmy człowieka na nasz obraz, podobnego nam”). Mimo zrujnowanego grzechem pierwotnego obrazu, to wciąż zapierające dech w piersiach ruiny świadczące o niegdysiejszej świetności. Innymi słowy kreatywność ludzka ma swoje źródło w podobieństwie człowieka do Boga, w tym obrazie, który każdy z ludzi w sobie nosi, a który świadczy, że człowiek jest kimś więcej niż zestawem genów.

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages