Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Fizyka w gospodarce

2020-02-15 11:00:00 (ost. akt: 2020-02-15 11:08:39)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Fizyki w szkole raczej się nie lubi i nie rozumie, chociaż w życiu codziennym korzysta się z jej zdobyczy non stop. Dzisiaj nie znamy życia bez prądu, a jeśli już to kilka godzin spowodowanych awarią.

Gdyby człowiek nie wykorzystał fal elektromagnetycznych - ani telewizji, ani wi-fi, ani nawigacji samochodowej byśmy nie znali. Podobnie nie znalibyśmy urządzeń wykorzystywanych do diagnostyki medycznej - tomograf, rezonans magnetyczny, USG - nie wiedzielibyśmy co to znaczy. Można by wymieniać wiele innych przykładów, nic więc dziwnego, że fizyka, jej odkrycia i rozwój, stały się dużym czynnikiem w rozwoju gospodarki.

*Raport Centre for Economics and Business Research (CEBR) stwierdza, że w Unii Europejskiej przemysł wykorzystujący zdobycze fizyki odpowiada za 1,45 bln euro unijnego PKB, czyli aż 12%. Dla porównania, usługi finansowe to 5,3%, a branża handlowa 4,5%. Widać zatem, że rola w unijnej gospodarce przemysłu wykorzystującego fizykę jest większa niż handlu i usług finansowych razem wziętych. I rola ta jeszcze rośnie. W ostatnich pięciu latach w branżach związanych z fizyką zatrudnionych zostało dodatkowo 1,1 mln, razem jest to 17,8 mln ludzi, (czyli 7,6 % zatrudnionych), którzy generują 12% PKB. Raport objął 72 branże gospodarki spośród wszystkich ponad 700. Od produkcji światłowodów, poprzez paliwo jądrowe, do produkcji materiałów ociepleniowych czy urządzeń pneumatycznych - każda wymagająca do swego istnienia specjalistycznej wiedzy.

Na wykorzystanie zdobyczy fizyki zwykle przychodzi poczekać. Dla przykładu Einstein opracował zjawisko fotoelektrycznego zewnętrzne, za co otrzymał nagrodę Nobla. Pewnie mu się nawet nie śniło, że to odkrycie prawie sto lat później wykorzystane zostanie przy budowie laserów umożliwiających operację na oku człowieka. Może podobnie dzisiejsze prace związane z fizyką kwantową umożliwią powstanie superszybkich komputerów kwantowych pozwalających szybko opracować ogromne ilości danych i na przykład będziemy w stanie dokładnie przewidzieć (obliczyć) pogodę. A może prace nad hologramami i fizyką cząstek dadzą nowe, nieznane dotąd możliwości diagnozowania i leczenia rozmaitych chorób? Wiele już odkryto, wiele jeszcze pozostało do odkrycia. Warto przy tym pamiętać, że człowiek odkrywa i próbuje zrozumieć to, co stworzył Bóg.

(źródło: forbes.pl)

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages