Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Strażacy podsumowali rok i pożegnali komendanta

2020-02-10 12:00:00 (ost. akt: 2020-02-10 13:27:20)
Komendant powiatowy PSP bryg. Szymon Sapieha (z prawej) po 21 latach pracy pożegnał się z kętrzyńską komendą

Komendant powiatowy PSP bryg. Szymon Sapieha (z prawej) po 21 latach pracy pożegnał się z kętrzyńską komendą

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Kętrzyńscy strażacy podsumowali 2019 rok. Z przedstawionych statystyk wynika, że odnotowano więcej interwencji niż w roku 2018. Spadła ilość pożarów. Spotkanie było też okazją do pożegnania komendanta powiatowego Szymona Sapiehy.

Roczna odprawa strażaków odbyła się 31 stycznia w Komendzie Powiatowej PSP w Kętrzynie. Podsumowano na niej działalność strażaków za 2018 r. — Odnotowaliśmy wzrost interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej — poinformował bryg. Szymon Sapieha, komendant PSP Kętrzyn.

Z przedstawionych danych wynika, że w ubiegłym roku na terenie powiatu kętrzyńskiego odnotowano 749 zdarzeń wymagających interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej. 268 działań związanych było z gaszeniem pożarów, a 404 interwencje przeprowadzono w ramach usuwania skutków miejscowych zagrożeń. 77alarmów okazało się fałszywych. Oznacza to wzrost wszystkich zdarzeń w porównaniu do roku 2018 o 28 interwencji, czyli o 8 procent. Wzrosła ilość interwencji w przypadku tzw. zagrożeń miejscowych, z 356 w 2018 roku do 404 w 2019. Zmalała za to ilość pożarów - z 309 do 268.

Najwięcej interwencji, bo aż 280 odnotowano w mieście Kętrzyn, a najmniej w gminie Srokowo - 51. W 478 akcjach uczestniczyli funkcjonariusze Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej z Kętrzyna. Do 113 alarmów zadysponowano OSP Korsze. Interweniowali też ochotnicy z OSP Reszel (87 wyjazdów), OSP Barciany (52), OSP Karolewo (43), OSP Srokowo (42), OSP Wilkowo (25), OSP Drogosze (27), OSP Jegławki (14), OSP Pilec (19), OSP Mołtajny (17) i OSP Skandawa (4).

Niestety w przypadku gotowości bojowej odnotowano także brak wyjazdów Ochotniczych Straży Pożarnych. W 2019 roku druhowie nie mogli podjąć łącznie 15 interwencji, co stanowi 2 % wszystkich wezwań. — Dotyczyło to głównie godzin porannych, w których druhowie – kierowcy byli zaangażowani w wykonywanie własnych obowiązków zawodowych — poinformował Sapieha, podkreślając jednocześnie istotne znaczenie działań strażaków ochotników w całym systemie funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej. — W ubiegłym roku 10 ochotników trafiło do jednostek na terenie powiatu. Co cieszy, w tych szeregach znalazły się również kobiety — podkreślił komendant.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu komendy było otworzenie sali edukacyjnej, z której mogą korzystać dzieci i w ciekawy sposób poznawać zasady bezpieczeństwa. Do najważniejszych interwencji zaliczono m.in. wybuch butli z gazem w Kiemławkach Wielkich, pożar siłowni i budynku wielorodzinnego w Karolewie, wypadek z udziałem autobusu na trasie Stara Różanka - Kętrzyn.

Jak się okazało była to ostatnia odprawa roczna z udziałem komendanta, bryg. Szymona Sapiehy. Strażak po 21 latach pracy w kętrzyńskiej komendzie, w tym ok. 1,5 roku na stanowisku komendanta został przeniesiony na takie samo stanowisko do komendy powiatowej PSP w Mrągowie. — Muszę dbać o politykę kadrową w całym województwie. Komendant nie jest ani zdegradowany, ani odwołany ze stanowiska. Takie same zadania będzie miał w innym powiecie. Liczę, że będzie działał tam tak samo, a nawet lepiej — uzasadnia st. bryg. Bogdan Wierzchowski, Komendant Wojewódzki PSP. Dzień wcześniej podobna odprawa odbyła się w Mrągowie. Tam z podwładnymi pożegnał się bryg. Krzysztof Grabias, który zastąpi Sapiehę w Kętrzynie. — W 1999 roku kiedy zaczynałem tu pracę nawet nie myślałem, że zostanę komendantem. Za wszystkie dobre chwile chcę wam wszystkim podziękować — zwrócił się do obecnych na spotkaniu bryg. Szymon Sapieha.

Na pożegnanie otrzymał kwiaty i prezenty od swoich podwładnych oraz lokalnych samorządowców.

Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages