FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Względność prawie wszystkiego

2020-01-18 10:00:00(ost. akt: 2020-01-18 10:38:14)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Dlaczego wiele rzeczy jest względnych? To znaczy, że nie mają obiektywnej, trwałej wartości i znaczenia, a ich znaczenie i wartość określa się względem czasu albo względem czegoś innego, najczęściej wartość w porównaniu z czymś innym.
Pieniądze są względne, bo nie wiadomo względem czego je liczyć. Jeśli względem dochodu z poprzedniego roku, może być ich więcej albo tyle samo, ale jeśli już względem tego ile za te pieniądze można kupić mleka, jabłek czy chleba, może się okazać, że jest tak, jakby było ich mniej. Wartość nabywcza pieniądza względem ostatniego roku się zmniejszyła, chociaż ilość pieniądza w portfelu się zwiększyła. Niby mam więcej pieniędzy, ale jestem uboższy.

Historia jest względna. O czym przekonuje pan Putin i spółka. Niedługo się okaże, że to Polska rozpoczęła wojnę i dostała za swoje, a Rosja będzie się domagać odszkodowań wojennych od Polski. Póki co, Rosja jedynie domaga się od Unii Europejskiej rezolucji potępiającej Polskę za próbę fałszowania historii. Ciekawe czego jej nowy rząd będzie się domagał, jak już powstanie.

Czas jest względny, a nie absolutny, o czym już Albert Einstein przekonał ludzkość. Im szybciej podróżujesz tym krócej trwa twoja podróż - czyż to nie proste? Zwłaszcza jeśli podróżujesz z prędkościami porównywalnymi z prędkością światła, wystarczy 1/10 prędkości światła, żeby odczuć, że się wolniej człowiek starzeje. Słynny paradoks bliźniaków, z których jeden zostaje na ziemi, a drugi wsiada w rakietę i podróżuje po wszechświecie. Jak już wraca do braciszka po dziesięciu latach spędzonych w rakiecie, to widzi że braciszek stary i zgarbiony, bo dla braciszka minęło na przykład lat 50. Zresztą z tym czasem to tak jest, że jak człowiek dożywa do emerytury, to tak jakby doba się skracała. Emeryci są najbardziej zajętą grupą ludzi. Wiecznie nie mają czasu..

Można by dodać urodę, że jest względna, może jeszcze kilka rzeczy. Ale czy na przykład prawda jest rzeczywiście względna? Chętnie się mówi, jak się słyszy dwie strony sporu, że prawda pewnie gdzieś po środku leży. Ale jak to powiedzieli już dawniej znani ludzie - prawda nie leży po środku - leży tam, gdzie leży. Natura prawdy jest taka, że jest jedna, a nie trzy jak proponował ksiądz Tischner (prawda, tyż prawda i g.. prawda). Prawda w słowach Jezusa ma moc wyzwolić - uwolnić człowieka, nieprawda takiej mocy nie ma i po tym można poznać, czy się poznało prawdę czy nieprawdę (ew. Jana 8:32). Prawda, o której Jezus mówił względna nie jest.

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5