Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Trzej Królowie ponownie wyruszą ze swoimi orszakami

2020-01-05 22:00:00 (ost. akt: 2020-01-05 23:15:04)
Królewski korowód przemaszeruje ulicami Kętrzyna już po raz ósmy

Królewski korowód przemaszeruje ulicami Kętrzyna już po raz ósmy

Autor zdjęcia: Maria Pawluczuk / FOTO MX

6 stycznia w Święto Trzech Króli już po raz dwunasty w Polsce Orszak Trzech Króli wyruszy do stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka.

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz za granicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.W 2018 roku Orszak przeszedł w ponad 700 polskich miejscowościach i kilkudziesięciu miastach zagranicznych. W 2020 roku będzie ich już prawie 900

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.
W Kętrzynie już po raz ósmy Orszak wyruszy o 6 stycznia o godz. 12.30 z Placu Armii Krajowej.

W Karolewie barwny korowód pojawi się w tym roku już po raz czwarty. — To jest impreza, która integruje ludzi. Jesteśmy w kraju bardzo podzieleni, więc ważna jest każda okazja do bycia razem. W Orszak angażuje się wiele osób. Do tego trzeba pamiętać o aspekcie religijnym i kulturalnym — mówi ks. kan. Kazimierz Żuchowski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Karolewie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 nabożeństwem w kościele parafialnym.

Również po raz czwarty Trzej Królowie pojawią się w Reszlu. Tam Orszak wyruszy o godz. 13.00 z placu przed kościołem św. Piotra i Pawła.

Wojciech CarukPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Xxx #2845013 | 37.30.*.* 6 sty 2020 20:15

    Biedni i oszczędnie

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages