Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Jest coraz zimniej. Nie bądźmy obojętni!

2019-12-29 12:00:00 (ost. akt: 2019-12-28 14:32:45)
Policjanci częściej odwiedzają miejsca, w których przebywają bezdomni.

Policjanci częściej odwiedzają miejsca, w których przebywają bezdomni.

Autor zdjęcia: archiwum KPP Mragowo

Obecna pora roku powoduje, że na dworze robi się coraz chłodniej. Słupki na termometrach coraz częściej pokazują ujemne temperatury. W takiej sytuacji wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu.

Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne wymagające pomocy. Często to osoby samotne i w podeszłym wieku. Policjanci zwracają się z apelem, aby reagować wobec osób potrzebujących pomocy i nie przechodzić obok nich obojętnie. - Można poinformować nas m.in. za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nasza reakcja może uratować czyjeś życie! - informują funkcjonariusze.

Każdego roku w okresie jesienno - zimowym policjanci z Warmii i Mazur odnotowują przypadki zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu. W 2015 roku od początku listopada do końca marca 2016 roku na Warmii i Mazurach odnotowano 11 osób, które zmarły z powodu wychłodzenia. Podczas zimy w okresie od listopada 2016 do końca marca 2017 roku odnotowano 10 przypadków śmierci z powodu wychłodzenia. Na przełomie 2017/2018 (listopad/marzec) roku policjanci odnotowali 7 przypadków śmierci z powodu wychłodzenia. W tym roku niska temperatura była prawdopodobną przyczyną jednego zgonu. Jednak według statystyk Komendy Głównej Policji w całym kraju od 1 listopada wskutek wychłodzenia śmierć poniosło już 10 osób.

By przeciwdziałać przypadkom zamarznięć od początku listopada warmińsko – mazurscy policjanci rozpoczęli wzmożone działania pomocowe. Mają one na celu dotarcie do miejsc przebywania osób bezdomnych wymagających pomocy i udzielanie tym osobom niezbędnej pomocy i informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach. Policjanci wspólnie z innymi służbami biorącymi udział w działaniach, między innymi funkcjonariuszami straży miejskiej, przeprowadzają stałe kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych, węzłów ciepłowniczych i innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Podczas podejmowanych interwencji, policjanci odwożą potrzebujących do schroniska, do izby wytrzeźwień, a także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdyż często są to osoby nietrzeźwe siedzące na mrozie w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej, lub w innych miejscach. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu przekazywane są pracownikom socjalnym.

- Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane - apeluje st. sierż. Anna Baluta z kętrzyńskiej komendy.

Powodem zagrożenia życia osób bezdomnych wymagających pomocy oraz samotnie mieszkających bywa nie tylko niska temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla. Każdego roku na terenie całego kraju w sezonie jesienno-zimowym odnotowuje się wiele przypadków zgonów osób, szczególnie samotnych, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Policjanci troszczą się też o osoby, które przebywają w miejscach zabronionych, gdzie może dojść do zagrożenia ich życia i zdrowia. Osoby takie nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny.

Szczególną opieką powinniśmy otoczyć również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na swoją niepełnosprawność, podeszły wiek lub samotność wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. O ich sytuacji można poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, robiąc zakupy, donosząc lekarstwa. - Pamiętajmy również, że istnieje możliwość poinformowania nas za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Kiedy wejdziemy w tę aplikację należy kliknąć zakładkę bezdomność, a następnie w opisie przekazać informację na temat miejsca przebywania tych osób. W taki prosty sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsc, o których możemy nie wiedzieć, a tym samym zapobiec zagrożeniu jakie mogą spotkać osoby bezdomne i udzielić im pomocy - przypomina Anna Baluta.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada 2019 roku jak co roku funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych potrzebujących pomocy. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

W powiecie kętrzyńskim osoby bezdomne wymagające pomocy mogą spędzić noc:

- Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Schronisko „Mar-Kot”, 11-410 Arklity 3, gm.Barciany

- Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu Schronisko „Mar-Kot”, 11-410 Sławosze 2, gm. Barciany

Pierwsze zgłoszenia kętrzyńscy policjanci otrzymywali już na przełomie listopada i grudnia. 30 listopada przed godz. 22.00 do oficera dyżurnego kętrzyńskiej policji zadzwonił mężczyzna, który poinformował o tym, że na schodach klatki schodowej ktoś śpi. Gdy na miejsce pojechali policjanci, zastali tam leżącego mężczyznę, który znajdował się w stanie upojenia alkoholowego. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 23-latka wykazało blisko cztery promile alkoholu w jego organizmie. Druga interwencja dotyczyła bezdomnego, wymagającego pomocy mężczyzny, który 1 grudnia, przemarznięty siedział na klatce schodowej jednego z bloków. Mężczyzna mówił, że nie ma gdzie przenocować i prosił o pomoc. Okazało się, że 37-latek był pijany. Z uwagi na to, że okoliczności w jakich znajdowali się mężczyźni zagrażały ich zdrowiu i życiu, z powodu panującej niskiej temperatury noc spędzili w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Po wytrzeźwieniu funkcjonariusze przetransportowali 37-latka do schroniska, gdzie otrzyma pomoc, a 23-latka za jego zgodą do ośrodka wsparcia. Niestety odnotowano też jeden przypadek tragiczny. 24 listopada w Reszlu nad ranem znaleziono zwłoki młodego mężczyzny. Prawdopodobną przyczyną było wychłodzenie organizmu. Trwa dochodzenie w tej sprawie.

- Nie bądźmy obojętni! Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie! - apeluje rzeczniczka kętrzyńskich policjantów.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages