środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

30 wykonawców walczyło na scenie o nagrody

2019-12-09 12:00:00 (ost. akt: 2019-12-09 13:10:14)
Grand Prix festiwalu wyśpiewał Karol Foltyński

Grand Prix festiwalu wyśpiewał Karol Foltyński

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

29 listopada w auli I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego po raz kolejny miało miejsce niezwykłe wydarzenie artystyczne. Tym razem szkolna scena gościła uczestników II Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Artystycznej.

Tegoroczny festiwal skupiony był wokół twórczości Jerzego Satanowskiego - wybitnego kompozytora, dyrygenta i reżysera muzycznego. Jerzy Satanowski od wielu lat uchodzi za jednego z najważniejszych w Polsce kompozytorów. Jest autorem muzyki do piosenek aktorskich, głównie do tekstów Edwarda Stachury, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty oraz Jana Wołka, wykonywanych między innymi przez Krystynę Jandę, Piotra Fronczewskiego, Hannę Banaszak, Zbigniewa Zamachowskiego czy Jacka Bończyka. Jerzy Satanowski tworzy również realizacje teatralne, ścieżki muzyczne do filmów, od wielu lat jest jurorem ważnych konkursów wokalnych, w tym Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie.

Pomysłodawcy i organizatorowi kętrzyńskiego konkursu, Jarosławowi Olejnikowi, udało się namówić samego mistrza do oceny umiejętności wokalnych i artystycznych uczestników przeglądu. Jury w składzie: Jerzy Satanowski (przewodniczący składu), Barbara Raduszkiewicz (wokalistka), Magdalena Piotrowska (wokalistka i aktorka), Alicja Parczewska (aktorka Teatru Jaracza w Olsztynie i wokalistka) i Marcin Tyrlik (aktor Teatru Jaracza w Olsztynie) od rana przesłuchiwało zgłoszonych z całej Polski uczestników. Ostatecznie do wieczornego finału zakwalifikowała się dziesiątka (jeden zespół i dziewięciu solistów), w tym trójka młodych artystek z naszej szkoły.

Wieczorny finał okazał się niezwykłym przeżyciem. Na przepięknie przygotowanej scenie szkoły zaprezentowali się finaliści. Każdy musiał wykonać dwa utwory, do których muzykę stworzył Jerzy Satanowski. Jak stwierdził podczas odczytywania werdyktu sam kompozytor, poziom wykonań był bardzo wysoki, a niektóre interpretacje niezwykle zaskakujące. Po zakończeniu finału jury udało się na naradę, a licznie zgromadzona publiczność mogła oddać swój głos w kategorii „Nagroda Publiczności”. Podczas oczekiwania na werdykt jury z montażem słowno-muzycznym „Malarze słowa” wystąpiła Margita Ślizowska, laureatka wielu konkursów piosenki aktorskiej i artystycznej.

Ostatecznie decyzją jury Grand Prix konkursu zdobył Karol Foltyński z Dąbrowy Górniczej, który zachwycił publiczność utworami „Sanatorium” i „Życie to nie teatr”. Pierwsze miejsce zajął zespół „Poczytalni” z Dąbrowy Górniczej, drugie przedstawicielka naszej szkoły Aleksandra Jeznach, a trzecie inna kętrzynianka Dominika Siwek. Jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia, a w gronie tym znalazła się uczennica I LO Paulina Prokop, która również podbiła serca widzów i zdobyła „Nagrodę Publiczności”. Wszyscy laureaci i wyróżnieni otrzymali statuetki, wykonane przez Katarzynę Bronakowską, oraz nagrody pieniężne i rzeczowe. Organizatorzy oraz sponsorzy ufundowali również własne nagrody dla wykonawców.

Wyniki konkursu:

GRAND PRIX – Karol Foltyński

I miejsce – Zespół „Poczytalni”
II miejsce – Aleksandra Jeznach
III miejsce – Dominika Siwek

Wyróżnienie: Julia Kuszkowska, Paulina Prokop, Amelia Szymańska
Ponadto w Koncercie Finałowym wystąpili: Sandra Stadnik, Łucek Olga, Filip Rychcik

Nagroda Publiczność – Paulina Prokop
Nagroda Starosty Kętrzyńskiego – Julia Kuszkowska
Nagroda Hotelu „Ognisty Ptak” – Dominika Siwek
Nagroda Dyrektora i Rady Pedagogicznej I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie – Sandra Stadnik
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages