Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Ginekologia do zamknięcia? Nie do końca...

2019-11-30 16:00:00 (ost. akt: 2019-11-30 15:18:08)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

W ostatnich dniach pojawiły się informacje o zamknięciu Oddziału Ginekologiczno - Położniczego w kętrzyńskim szpitalu. Jednym z powodów miałoby być odejście dotychczasowego ordynatora. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest zgodne z prawdą.

W tym roku kętrzyński szpital borykał się z wieloma problemami. Jednym z nich było zamknięcie Oddziału Chirurgii Ogólnej. Jedna od 1 listopada udało się tę sytuację rozwiązać. Wydawałoby się, że szpital zacznie wychodzić na "prosta". Jednak kilka dni temu m.in. w lokalnej prasie pojawiły się informacje, że od 1 grudnia zostanie zamknięty Oddział Ginekologiczno - Położniczy. Tę informację częściowo potwierdza dyrektor szpitala. Dodaje też, że jest to działanie planowane, o którym była już mowa na sesjach Rady Powiatu. Chodzi tu nie o likwidację oddziału, a zmianę sposobu jego funkcjonowania. - Racjonalizujemy nasz profil. Ilość porodów z roku na rok dramatycznie spada. Utrzymywanie położnictwa w tej formie staje się więc wątpliwe. Na to nas nie stać. Radni sugerowali, żeby szukać rozwiązań. To nie jest żadna likwidacja. Chcemy ten oddział zreorganizować - mówi Wojciech Glinka. Informuje też, że oddział jest na kontrakcie zadaniowym i dlatego szpital finansowo nic na tym nie straci. - Występujemy do Narodowego Funduszu Zdrowia z propozycją, żeby oddział miał charakter ginekologii planowej. To wymaga przeprowadzenia konkursu. Procedura może potrwać około miesiąca, czy półtora - dodaje.

Dyrektor zwraca też uwagę, że to jest zupełnie inna sytuacja niż ta w przypadku zamknięcia Oddziału Chirurgii Ogólnej. - Tutaj nie zamykamy dlatego, że uważamy, że nas okradano lub przeprowadzano niewłaściwe procedury. Zadecydowała o tym analiza ekonomiczna i demograficzna - informuje Glinka.

W lokalnej prasie pojawiły się też informacje o odejściu dotychczasowego ordynatora oddziału. Wojciech Glinka zaprzecza tym doniesieniom. - Rozmawiałem z panem doktorem Cymkiem i powiedział mi, że nic o tym nie wie. Powiedział też, że chce podpisać ze mną umowę i nie jest prawdą, że nie wróci do pracy - zapewnia dyrektor.

Pacjentki zostaną zabezpieczone przez szpitale m.in. w Biskupcu, Bartoszycach i Olsztynie. Jednak, jak informuje szef kętrzyńskiej placówki, tych pań nie jest aż tak dużo i w większości przypadków to miały być zabieg planowe. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w roku 2015 przeprowadzono 315 porodów, w 2016 - 393, w 2017 - 351, w 2018 - 278, a w 2019 roku do 25 listopada jest to 167. - Nie ma więc racjonalnego uzasadnienia, żeby oddział funkcjonował w dotychczasowej formie. Na siłę nie przyciągniemy tutaj kobiet do rodzenia. Jeżeli nie ma pacjentek to mija się z celem utrzymywanie całego oddziału w pełnej gotowości. Musimy znaleźć pieniądze na inne oddziały. Nasze działanie jest przemyślane i NFZ je popiera - twierdzi.

Od 1 stycznia ruszy przy szpitalu również poradnia ginekologiczna. - To bardzo dobra informacja. Jesteśmy już z NFZ - em po "słowie". Będzie ogłoszony konkurs i my w nim wystartujemy - informuje Glinka.

Zapowiadany czas do półtora miesiąca na przeprowadzenie procedury zmierzającej do otworzenia oddziału w nowej formie lekarze mają wykorzystać na zaległe urlopy. Dotyczy to również ordynatora. - On chciał nawet "ciągnąć" ten oddział w grudniu. Jednak jest pracowitym lekarzem, często dyżuruje i należy mu się odpoczynek. Ma 30 dni zaległego urlopu - dodaje Glinka.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Panie szanowny dyrektorze #2828542 | 188.147.*.* 2 gru 2019 15:48

  Ludzi trzeba, kadry, nowoczesnego oddzialu z opieka to i kobiety beda chcialy rodzic

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Taki dyrektor #2828174 | 178.36.*.* 2 gru 2019 07:13

  Który sobie nie radzi z zarządzaniem, powinien już dawno tu nie pracować. Szpital to nie jest zwykłe przedsiębiorstwo, tu chodzi o ludzkie zdrowie życie!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jajeczko częściowo nieświeże #2827781 | 164.127.*.* 1 gru 2019 16:18

  kpina

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jk #2827505 | 37.47.*.* 30 lis 2019 20:34

  Powinni calkoem zamknac ja przez nich ich blad lekarski stracilam dziecko ktore mialo 3 kg i mialam miec cesarke a za pozno zrobili i zmarlo teraz czekam na sekcije zwlok i zglaszam do prokuratury 2 tyg sie meczylam w szpitalu powinii go zamknac

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. jajeczko częściowo nieświeże #2827463 | 164.127.*.* 30 lis 2019 19:07

  Czyli do zamknięcia, pożal się Boże pisowski aparatczyk Starosta do dymisji. Za Arrivę także.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages