Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Za śmieci więcej o ponad 130 procent

2019-11-22 10:00:00 (ost. akt: 2019-11-22 10:37:55)
Od 1 stycznia segregacja odpadów będzie obowiązkowa

Od 1 stycznia segregacja odpadów będzie obowiązkowa

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Wczoraj radni miejscy zajęli się uchwałą dotyczącą podwyżki opłat za wywóz odpadów. Jest to podyktowane m.in. nową ustawą "śmieciową". Podobny problem mają wszystkie samorządy w całym kraju. Czym podyktowana jest tak wysoka podwyżka w Kętrzynie?

Podwyżce poświęcona była czwartkowa sesja Rady Miejskiej. Po długiej dyskusji radni przyjęli nowe stawki. Za zmianami zagłosowało piętnastu radnych, trzech było przeciwnych, trzech wstrzymało się od głosu. Kilka dni wcześniej władze Kętrzyna podczas specjalnej konferencji prasowej próbowały wyjaśnić zaistniałą sytuację.

W związku ze zmianami w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od 2020 roku wszyscy mieszkańcy będę zobowiązani do segregacji odpadów. Miesięczny koszt wywozu śmieci zaproponowany przez władze Kętrzyna to 31,80 zł. Oznacza to, że w związku z podjęciem przez radnych stosownej uchwały od 1 stycznia zapłacimy o 18,30 zł więcej w porównaniu do obowiązującej obecnie stawki - 13,50 zł. Ci, którzy nie segregują zapłacą 63 złote. – To trudne decyzje, które nie wynikają z naszej złej woli. Po zmianie przepisów ustawowych przez Sejm we wrześniu, zmiany w zakresie gospodarki odpadami czekają wszystkie samorządy w całej Polsce. Samorząd nie ma na to wpływu bo tylko pośredniczy pomiędzy mieszkańcami, a składowiskiem i firmami gospodarującymi odpadami – mówi burmistrz Ryszard Niedziółka. – We wrześniu weszła w życie nowelizacja ustawy, która wprowadziła szereg istotnych zmian. Podstawowe elementy to m.in.: wprowadzenie obowiązku segregacji odpadów przez wszystkich, kary za jej brak, zniesienie regionalizacji oraz podwyższenie tzw. opłaty marszałkowskiej z 170 zł do 270 zł za tonę – wyjaśnia Ewa Sadowska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Co składa się na proponowaną przez kętrzyński samorząd kwotę 31,80 zł? Jest to opłata na tzw. "bramie" – 19,21 zł, koszty odbioru i wywozu -11,87 zł, opłata pracowników - 0,65 zł oraz edukacja ekologiczna – 0,07 zł. - Do wyliczenia tej kwoty przyjęliśmy ilość odpadów, jaką wytwarzają mieszkańcy Kętrzyna w wysokości 8 798 ton. Przyjęliśmy też ilość odpadów, która jest wywożona na wysypisko do instalacji komunalnej, a jest to 6 152 tony. Pomnożyliśmy to przez koszty na "bramie" i ponoszone przez przedsiębiorców związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. Dało nam to kwotę ok. 8 300 000 zł w roku 2020. Ta suma została podzielona przez ilość osób, które złożyły deklaracje - wymienia Ewa Sadowska.

Warto dodać, że opłata na bramie wzrasta z ok. 400 zł do ponad 800. Zdaniem burmistrza Niedziółki pewnym rozwiązaniem problemu może być przystąpienie Kętrzyna do Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami w Giżycku. Jeśli prowadzone w tym kierunku rozmowy przyniosą skutek, to cena może ulec zmniejszeniu. - Szukamy tańszych składowisk. Jeśli takie znajdziemy, to pierwszy zaproponuję obniżkę cen dla mieszkańców. Prowadzimy rozmowy dotyczące ponownego przystąpienia Kętrzyna do Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami. Przystąpienie do niego powinno dać nam niższe ceny na składowisku. Co ważne, jest zarówno z naszej strony jak i ze strony Związku dobra wola i sądzę, że ten problem zostanie rozwiązany pomyślnie – zapewnił burmistrz. Dodał też, że najbliższy okres, włączając w to I kwartał 2020 roku – zostanie poświęcony na edukację ekologiczną społeczeństwa, a ewentualne kary za brak segregacji przewidziane w ustawie będą dla mieszkańców na jak najniższym poziomie.

Ten problem dotyczy niemal wszystkich samorządów w Polsce. Już w tym roku w niektórych opłaty wzrosły nawet o 300 %. Dodatkowy problem to obowiązek osiągnięcia poziomu 50% recyklingu odpadów. Obecnie w większości przypadków jest to poziom 30%. Jeśli nie zostanie ona zwiększony do ustawowego wymogu, to samorządy mogą zostać obciążone karami. Co więcej - w 2035 roku ten poziom ma wzrosnąć do 65%. Jest to wymóg Unii Europejskiej.

Wzrostowi cen za wywóz śmieci w ostatnich latach przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeanalizowana została sytuacja w 302 gminach miejskich.

Według tego raportu wzrost opłat za odbiór śmieci rozpoczął się w 2017 roku. Tylko w latach 2018-2019 ponad 60 proc. gmin podniosło stawki. Zdaniem UOKiK, najgorzej sytuacja wygląda w woj. mazowieckim. W Markach pod Warszawą ceny już wzrosły blisko trzykrotnie - z 8 zł do 32 zł za osobę. Zdaniem ekspertów realna kwota to 35 zł. Mowa o opłatach za odpady segregowane. W przypadku rodzin nie prowadzących selekcji te kwoty są dużo wyższe. W Wałbrzychu czteroosobowa rodzina zapłaci ok. 216 złotych.

Jak sytuacja wygląda w samorządach Warmii i Mazur? Jakie wnioski pojawiły się na czwartkowej sesji? Przyjrzymy się temu w kolejnych artykułach.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxxx #2849085 | 89.228.*.* 14 sty 2020 09:23

  Nieprawda, w Warszawie np. w dzielnicy Bielany płaci się od rodziny 64 złote, a u nas już przy 2 osobach płacimy więcej, bo przecież jesteśmy bogatsi? Coś tu chyba nie tak z obietnicami przedwyborczymi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. yyyyy #2844238 | 77.252.*.* 4 sty 2020 12:34

  W Warszawie 1 osoba w mieszkaniu podwyżka 600%

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Marcin #2829618 | 79.189.*.* 4 gru 2019 12:03

  "...suma została podzielona przez ilość osób, które złożyły deklaracje..." - ile tysięcy osób w Ketrzynie nie złożyło deklaracji, uczciwi za to zapłacą. Burmistrz powinien zacząć od egzekwowania deklaracji i opłat. Prosty sposób na zmniejszenie kosztów uczciwym mieszkańcom.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Majka #2823402 | 31.0.*.* 24 lis 2019 00:29

  Nie dość, że bieda na tych Mazurach to ciągle te podwyżki Opłata za wywóz śmieci to jak z kosmosu.Ile ja mogę natworzyć tych śmieci jako osoba samotna i tyle mam płacić? Ta RM przechodzi jakiś kryzys. Zapomnieli już jak błagali ludność miejską, żeby na nich głosować a teraz nas kopią, a potem dobiją leżących.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. MM #2823220 | 89.228.*.* 23 lis 2019 17:20

  Radni zagłosowali za podwyżką cen za śmieci, a teraz powinni zagłosować za podwyżką swoich diet, bo im się należy

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages