Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Są dodatkowe pieniądze na powiatową służbę zdrowia

2019-10-11 11:00:00 (ost. akt: 2019-10-11 11:45:31)
Prawie 100 tys. złotych trafi na wsparcie ratownictwa medycznego

Prawie 100 tys. złotych trafi na wsparcie ratownictwa medycznego

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Szpital Powiatowy w Kętrzynie otrzymał kolejne wsparcie finansowe. Z rządowego budżetu na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu trafiło prawie 400 tys.

Już niedługo karetki kętrzyńskiego pogotowia wzbogacą się o nowoczesny sprzęt do ratowania życia. Będą to dwa urządzenia do kompresji klatki piersiowej zapewniające lepsze efekty reanimacji w przypadku zatrzymania krążenia oraz ułatwiające pracę służb ratowniczych. Promesę w wysokości 98 860 zł na zakup urządzeń przekazał 7 października wojewoda warmińsko - mazurski Artur Chojecki. - Od 1 kwietnia państwo przejęło odpowiedzialność za funkcjonowanie systemu ratownictwa. W powiecie kętrzyńskim jest to duża zmiana, ponieważ pogotowie zostało przejęte przez Szpital Powiatowy. Pozyskano już cztery nowe karetki. Stąd moja decyzja o udzieleniu pomocy - mówi Chojecki.

- Mamy nowoczesne karetki zakupione przy wsparciu władz Kętrzyna. Wymagają one doposażenia. Dlatego dzięki przychylności wojewody zostaną one wzbogacone o nowy sprzęt, który jest drogi i sami nie bylibyśmy w stanie w tym roku budżetowym znaleźć na niego środków - dodaje starosta Michał Kochanowski.

Do czego służą te urządzenia? - Do kompresji klatki piersiowej przy prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Pracujemy w składach dwuosobowych i takie urządzenie bardzo ułatwia dotarcie z pacjentem do szpitala. Bez tego sprzętu byłoby to niemożliwe i musielibyśmy czekać na drugi zespół, który będzie wolny. Mając taki aparat możemy szybciej przetransportować pacjenta do szpitala, zwiększając tym samym szansę na przeżycie - informuje Maciej Kuś, kierownik kętrzyńskiego pogotowia.

To nie jedyne dobre wiadomości dla powiatowej służby zdrowia. Kilka dni wcześniej starosta podzielił się inną informacją. - Już niedługo szpital zostanie wyposażony w nowoczesny, ergonomiczny aparat rtg z ramieniem c. Pozwoli on na wykonywanie dobrej diagnostyki, która będzie poprawiała bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego powiatu. Poprawie ulegnie też jakość i komfort pracy osób, które będą ten aparat obsługiwały - powiedział Michał Kochanowski. Koszt takiego aparatu to ok. 340 tysięcy. Rządowe dofinansowanie wynosi 280 tys. zł. Resztę powiat pokryje z własnego budżetu.

Wojciech Caruk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages