Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Siwe włosy, znaczenie koloru

2019-10-05 09:00:00 (ost. akt: 2019-10-05 07:55:34)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Myśląc o siwych włosach, staje przed oczyma szacowny pan lub pani w wieku emerytalnym. Jest stereotyp, że one nie tylko świadczą o wieku ich właściciela.

Są też znakiem nabycia przez tego właściciela doświadczenia i mądrości życiowej. Takim osobom należał się szacunek od otoczenia, szczególnie od młodszych. Na przykład w Biblii wprost jest napisane „Przed siwą głową wstaniesz i będziesz szanował osobę starca.” (Kpł 19:32). Tak to kiedyś było, że to dopiero starsi ludzie byli siwi, lecz dzisiaj wcale nierzadko można spotkać całkiem siwych czterdziestolatków. Niektórzy ratują się farbami, niemniej jednak ilość tych siwych niestarców jest zauważalna. Pewnie niektórzy mają takie DNA, że siwieją szybko, no dobrze, a co z resztą?

Chyba dla nikogo już nie jest tajemnicą, że to stres jest czynnikiem przyspieszającym siwienie. W ogóle stres przyspiesza procesy starzenia, z których jednym jest właśnie siwienie. A stresu to chyba nikomu dzisiaj nie brakuje. Nieustanne presje stylu życia powodują w organizmie inną gospodarkę hormonalną. Zbyt dużo adrenaliny, kortyzolu, dopaminy, a za mało serotoniny, za dużo czasu w takim stanie i mamy efekt w postaci przyspieszonego starzenia na poziomie komórkowym. W efekcie stereotyp siwych włosów nieco się zestarzał i nie do końca pasuje do dzisiejszych czasów. Rzeczywiście nie tylko nie wszyscy siwi są starszymi ludźmi, ale siwiźnie coraz rzadziej towarzyszy mądrość i życiowe doświadczenie. Owi czterdziestoletni posiadacze siwych włosów mogą być mocno sfrustrowanymi ludźmi funkcjonującymi w bardzo dla siebie niesprzyjającym środowisku. Można by zatem siwy kolor włosów traktować jako sygnał ostrzegawczy, że coś w tym życiu idzie nie tak jak powinno i że warto by było pewne rzeczy zmienić, tak dla swojego dobra. Bo siwe włosy to jedno, a jest jeszcze serce, żołądek, układ nerwowy - jakie efekty stresu tam występują? Ale łatwo powiedzieć zmienić - ale co zmienić? pracę? styl życia? menu? rodzinę? zachowanie? Wiadomo, że jedno często wynika z drugiego, a każdy boi się zmian, bo nie wiadomo czy wyjdą na lepsze, a też czasem ma się poczucie, że nie ma możliwości zmiany, a jest wrażenie bycia schwytanym w potrzask. No i wiadomo, że nie o takim życiu marzymy. Może zatem kolor włosów zachęcić nas do realizacji marzeń?

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages