Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

FELIETON: Szymon Kołdys. Kość czy telefon

2019-09-21 09:00:00 (ost. akt: 2019-09-21 08:42:14)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Każde statystyki, które by opisywały ile razy dziennie sprawdzamy co się pojawia na naszym telefonie byśmy pewnie zbyli wzruszeniem ramion.

Wiadomo, że dużo i co z tego? Ale jest jedno badanie, które daje do myślenia. Profesor Uniwersytetu Nowego Yorku Adam Alter opowiada, że pytano ludzi, głównie młodych dorosłych, by podjęli decyzję: jeśli by musieli wybrać - złamać jedną ze swoich kości, czy pobić telefon, to co by woleli? Otóż 46 procent ludzi wolałoby mieć pękniętą swoją kość niż pęknięty telefon. Ale nawet dla 54 pozostałych procentów ludzi decyzja nie była natychmiastowa, zmagali się z nią. Jak to się stało, że doszliśmy do takiego miejsca? A może to tylko Amerykanie tam doszli, u nich zawsze wszystko najpierw…

Prawda jest taka, że toczy się walka o to, gdzie skierujemy swoją uwagę. Nasza pamięć składa się rzeczy, którym poświęciliśmy swoją uwagę. A możemy to robić, umiemy jeździć samochodami - czasem przez długie godziny, niektórzy godzinami potrafią oglądać Netflixa albo grać w gry wideo. Kierujemy swoją uwagę, tam gdzie chcemy. W efekcie może być nawet tak, że nawet jak przeżywamy coś obiektywnie wielkiego, nie potrafimy tego docenić, bo nie przykładamy do tego uwagi. Mamy problem nie z tym, że nie potrafimy się skupić, tylko z tym jak kontrolować to, na czym się skupiamy.

Nasze hamulce bezpieczeństwa znajdują się w korze przedczołowej, którą okazuje się możemy wspierać i trenować. Można na przykład ćwiczyć - fizyczne ćwiczenia są super. Ćwiczymy mięśnie, a wzmacnia się też zdolność do poskramiania odruchu sprawdzania telefonu… Trzeba też się wyspać i zaprzestać robienia kilku rzeczy na raz. Lepiej też usunąć wszelkiego rodzaju przeszkadzajki. Psychologowie odkryli, że ignorowanie (np. wibracji telefonu) jest czynnością aktywną nie pasywną. Tak więc jak ktoś ma przy sobie telefon i myśli, że będzie ignorować wibracje powiadomień i wtedy nie będą go rozpraszać, to może się mocno pomylić i być zdziwionym, że tak powoli mu praca idzie albo nauka.

Gdyby popatrzeć na apostoła Pawła, ciekawie wygląda jego propozycja tego na co skierować uwagę, kiedy zachęca on odbiorców Listu do Kolosan: "Jeśli więc zostaliście wskrzeszeni z Chrystusem, szukajcie tego, co w górze, gdzie Chrystus zasiada po prawej stronie Boga.” Kol 3:1

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages