Wtorek, 27 października 2020. Imieniny Iwony, Noemi, Szymona

Weekend pod znakiem podziękowań za rolnicze plony

2019-09-14 08:00:00 (ost. akt: 2019-09-15 18:50:58)
Wieńce dożynkowe to nieodłączny element każdego Święta Plonów. Tak było rok temu w Korszach.

Wieńce dożynkowe to nieodłączny element każdego Święta Plonów. Tak było rok temu w Korszach.

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Po Reszlu i Barcianach przyszedł czas na dożynki w kolejnych gminach. Przez najbliższe dwa dni świętować będą rolnicy ze Srokowa, Korsz i gminy Kętrzyn

W sobotę, 14 września Srokowo będzie gospodarzem Dożynek Powiatowo - Gminnych. Obchody rozpoczną się o godz. 12.00 w kościele pw św. Krzyża mszą dziękczynną za zebrane plony i w intencji rolników i ich rodzin. Następnie korowód dożynkowy przemaszeruje na Plac Rynkowy, gdzie wystąpi orkiestra dęta z Kętrzyna. W części oficjalnej nie zabraknie wystąpień zaproszonych gości i gospodarzy dożynek oraz przekazania dożynkowego chleba i tradycyjnego dzielenia się bochnem. Wręczone zostaną również stypendia srokowskiego stowarzyszenia "Sukces Każdego Dziecka" oraz rozstrzygnięte zostaną konkursy na najładniejsze stoisko i najpiękniejszy wieniec. W części artystycznej wystąpią: Farma z Reszla, Baby z Babieńca, Kalinki z Garbna, Ani Babki z Łankiejm, Basibabki z Barcian oraz seniorzy i grupy artystyczne z Gminnego Ośrodka Kultury w Srokowie. Wieczór upłynie pod znakiem disco polo w wykonaniu Bobi i B.R.O.

W niedzielę na święto plonów zapraszają Korsze. Wydarzenie o godz. 11.00 rozpocznie msza w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, po której korowód przejdzie na Publiczne Miejsce Spotkań. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji artystycznych. Podczas dożynek rozstrzygnięte zostaną konkursy na: najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najładniejsze stoisko oraz konkurs sołectw. Wszyscy uczestnicy będą też mogli skorzystać z wielu stoisk handlowych i promocyjnych przygotowanych przez sołectwa oraz firmy związane z rolnictwem. Na scenie wystąpią: Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii, Korszenianki, Baby z Babieńca, Ani Babki z Łankiejm, Kalinki z Garbna, sekret z Korsz. Od godz. 19.00 scenę opanują zespoły disco polo.

15 września warto również odwiedzić Nakomiady. Tam będą świętować rolnicy z gminy Kętrzyn. O godz. 12.00 na terenie szkoły odbędzie się msza dziękczynna, po której odbędzie się główna impreza. Ne zabraknie tradycyjnych obrzędów dożynkowych, jadła i rozrywki. Na scenie wystąpią lokalni artyści oraz zespoły ludowe. Będą też "gwiazdy". Jedną z nich będzie niewątpliwie popularny aktor komediowy Piotr Pręgowski, czyli Pietrek z serialu "Ranczo". Wieczorem grupa Power play wykona swoje największe hity z "Zawsze coś (oj tam oj tam)" i "Lubisz to, lubisz" na czele. Do tańca zagra też Maykel. Poza sceną też będzie ciekawie. Pokazy rzeźbienia w drewnie, pieczenia chleba, babka zielarka, dmuchane zjeżdżalnie czy malowanie twarzy to tylko kilka z wielu atrakcji.

Wojciech Caruk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zgred #2790712 | 84.129.*.* 14 wrz 2019 10:44

  Nie wszyscy rolnicy to rzymscy katolicy! Stanowczo nie zgadzam sie aby odprawiano rzymskokatolickie msze. To jest ingerencja w sprawy wolnego wyznawiania lub niewyznawiania wiary!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages