Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Gdyby pszczół nie było, to ludzkość by nie przetrwała. Pszczelarze obchodzili swoje święto [GALERIA]

2019-09-15 22:00:00 (ost. akt: 2019-09-16 09:32:07)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Obchody XV Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza odbyły się 8 września w Kętrzynie. To nie przypadek. Miejscowe koło obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawicie Regionalnych Kół Pszczelarzy oraz właściciele pasiek. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w Bazylice św. Jerzego. Następnie orszak złożony m.in. z pszczelarzy, władz samorządowych, instytucji związanych i współpracujących z organizacjami pszczelarskimi, parlamentarzystów oraz mieszkańców Kętrzyna w towarzystwie pocztów sztandarowych i kętrzyńskiej orkiestry dętej przemaszerował do amfiteatru. Tam odbyła się oficjalna część obchodów.

- To duże wyróżnienie dla nas, że możemy gościć to wydarzenie w Kętrzynie. Kojarzymy pszczelarstwo głównie z miodem, a to przecież nie tylko miód ale również szereg innych produktów i leków, które z pszczelarstwa mamy. Życzę wam, żeby środowisko naturalne, o które tak bardzo się troszczycie było czyste i zapewniło jak najmniej problemów z utrzymaniem pasiek. Wszystkim pszczelarzom wyrażam wielki szacunek i uznanie za ciężką i żmudną pracę – zwrócił się do obecnych w amfiteatrze Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. - Można zaryzykować tezę, że pszczelarstwo to najsmaczniejszy dział szeroko rozumianego rolnictwa. Pszczelarze zajmują się tą działalnością nie tylko z powodu dochodów, ale przede wszystkim robią to z pasji, z miłości do miodu. Życzę wam zdrowych pszczół. Żeby przemysł i rolnictwo nie wpływały na to, że pszczoły giną. Ktoś kiedyś powiedział, gdyby pszczół nie było, to ludzkość by nie przetrwała - przypomniał starosta kętrzyński, Michał Kochanowski.

- To był trudny rok dla pszczelarstwa. Pogoda nie rozpieszczała nas. Plony mamy takie, jakie natura pozwoliła zebrać, a ona rządzi się swoimi prawami. Nam nie pozostaje nic innego, jak się jej podporządkować - twierdzi Ryszard Jarosz, członek Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego. - Niestety wciąż spotykamy się z wytruciem pszczół, stosowaniem neonikotynoidów. Biznes bierze górę nad pszczołą, a przecież to od niej zależy nasze życie - dodaje Józef Zyśk, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy.

Z okazji wojewódzkich obchodów XV Dnia Pszczelarza oraz 60-lecia istnienia Regionalnego Koła Pszczelarzy w Kętrzynie wyróżniono złotymi, srebrnymi i brązowym odznakami zasłużonych dla rozwoju pszczelarstwa oraz wręczono medale i dyplomy.

Wojciech Caruk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pszczół mniej jest to widać #2791426 | 77.111.*.* 16 wrz 2019 05:36

    w mieście pełno było ,tam gdzie owoce itp a teraz nie ma , ptaków mniej taka to ich ekologia ,sortowanie śmieci że nic nie będzie

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages