Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Bezcenna woda

2019-09-07 09:00:00 (ost. akt: 2019-09-07 09:49:58)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Co jakiś czas docierają informacje, że brakuje wody w jakimś regionie świata albo Polski. Kiedy półtora roku temu w Kapsztadzie (RPA) brakowało wody dla 4 mln ludzi sytuacja była katastrofalna.

Na szczęście po miesiącach suszy przyszły upragnione deszcze. Nieustające informacje o zmianach klimatycznych, topniejących górach lodowych, a ostatnio o palącej się Amazonii wcale dobrze nie wróżą, co do niespodzianek pogodowych.

Przyzwyczaiłem się myśleć, że brak wody to nie problem na Mazurach. Są rzeki, są jeziora, deszcz pada, więc nie ma co się martwić. W Polsce przypada na osobę 1600 m3 wody rocznie, wydaje się dużo, to jednak w Europie zajmujemy dopiero drugie od końca miejsce jeśli chodzi o dostęp do wody liczony na jednego mieszkańca. Są regiony w Polsce, gdzie poważny deficyt wody występował także w tym roku. Nie bez przyczyny w sierpniu ogłoszono rządową pomoc dla rolników, którzy ponieśli w tym roku straty z powodu suszy. Wiem przynajmniej o jednym rolniku z okolic Szczytna, który w te wakacje musiał wodę dla swoich krów dowozić cysterną, ponieważ w studni blisko pastwiska, z której normalnie korzystał, zabrakło po prostu wody. Firma Multiconsult Polska w swoim raporcie „Stepy polskie” oszacowała, że rocznie Polskę zasila 192 mld m3 wody, w tym większość to opady, a 3% dopływ spoza granic. Przy czym z terenu Polski odpływa rocznie 57 mld m3 wody. "Potrzebne jest dobre gospodarowanie wodą” - coraz częściej takie przesłanie słychać od ekspertów hydrologów, którzy jako jego przejaw widzą budowanie małych i licznych miejsc, gdzie wodę można by przetrzymać. Takie miejsca chroniłyby wtedy i przed suszą i przed powodzią. Trzeba uczyć wodę oszczędzać zarówno indywidualnie i przemysłowo. No i nie lekceważyć procedur bezpieczeństwa, by uniknąć awarii oczyszczalni ścieków, co ma miejsce obecnie w Warszawie, a skutkuje silnym (tzn. 3 m3/s ) zanieczyszczeniem Wisły.

Nie bez przyczyny woda jest jest postrzegana jako dawczyni życia. Nikt z nas nie ma wątpliwości, że bez wody nie da się żyć. Pewnie dlatego też woda w Piśmie Świętym i w słowach Jezusa ma tak szczególne znaczenie i symbolikę: "Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem tryskającym ku życiu wiecznemu.” (J 4:14 )

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages