Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Mieszkańcy podzielą budżet

2019-09-09 11:00:00 (ost. akt: 2019-09-09 11:38:48)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Minął termin składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego na rok 2020. Do Urzędu Miasta wpłynęło 21 pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. My przyjrzeliśmy się przy tej okazji jak wygląda realizacja zadań zgłoszonych na rok 2019.

Budżet Obywatelski jest realizowany od kilku lat i cieszy się dużym zainteresowaniem. To w ten sposób mieszkańcy mogą mieć realny wpływ na swoje otoczenie. W 2020 roku do podziału jest ponownie milion złotych. Do 31 sierpnia trwał nabór propozycji. Wpłynęło ich 21. Aktualnie trwa ocena zgłoszonych projektów w zakresie określonym uchwałą Rady Miejskiej przez Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego. Następnie burmistrz rozpatrzy odwołania od decyzji ww. Zespołu o niedopuszczeniu projektu do głosowania oraz zatwierdzeni listy do konsultacji. Ta procedura potrwa do 30 września. Od 7 do 19 października będzie trwało głosowanie mieszkańców Kętrzyna na zakwalifikowane projekty. Do 31 października poznamy inwestycje, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Jak to wyglądało rok temu z Budżetem Obywatelskim na 2019 rok? Ogółem zgłoszono wtedy 38 propozycji na kwotę ponad 7 mln zł. Po przeprowadzonej analizie pod kątem możliwości realizacji zadania, kompetencji gminy miejsca realizacji oraz planowanego kosztu na ostatecznej liście znalazło się 27 zadań. Do 24 września trwało głosowanie nad najlepszymi propozycjami. Ostatecznie do realizacji zakwalifikowano zadania: Remont nawierzchni parkingu i chodników oraz doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu Niepublicznym “Słoneczko” na ul. Westerplatte 16 (1181 głosów), remont ulicy Rynkowej w Kętrzynie (1050 głosów), sala integracji sensorycznej w SP nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie (1000 głosów); piękne, estetyczne, oryginalne, pomysłowe, przemyślane, wygodne domki dla kotów, służące zwierzętom i będące ozdobą miasta (951głosów), budowa zatoki parkingowej na samochody osobowe w pasie drogowym – ul.Królowej Jadwigi (675 głosów) oraz budowa zatok parkingowych na samochody osobowe w pasie drogowym - ul.Królowej Bony (639 głosów). Łączna kwota to 911.000 zł.

Na prośbę naszych Czytelników zapytaliśmy kętrzyński urząd na jakim etapie znajduje się obecnie realizacja tych inwestycji. Remont nawierzchni parkingu i chodników oraz doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu Niepublicznym “Słoneczko” na ul. Westerplatte 16 realizowane jest od 30 maja zgodnie z umową w systemie "Zaprojektuj i wybuduj". Prace projektowe zakończono w sierpniu. Wymieniono chodnik, a ostatnim etapem jest remont nawierzchni parkingowej. Prace zaplanowano na ok. 3 tygodnie. Doposażenie placu zabaw w trakcie realizacji.

W przypadku remontu ulicy Rynkowej prace projektowe zostały zakończone w lipcu. W sierpniu przeprowadzono postępowanie przetargowe. Obecnie rozpatrywane są oferty. Planowany termin podpisania umowy – po 20 września. Roboty będą trwały ok. 2 tygodni. Maksymalny termin zakończenia to 30.11.2019r.

W trakcie realizacji jest sala integracji sensorycznej w SP nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie. Pomieszczenie do tej pory zostało odświeżone i dostosowane do nowego przeznaczenia.

Kolejne zadanie - "piękne, estetyczne, oryginalne, pomysłowe, przemyślane, wygodne domki dla kotów, służące zwierzętom i będące ozdobą miasta" jest w trakcie realizacji. Na dwa kolejne, budowę zatok parkingowych na samochody osobowe w pasie drogowym ul.Królowej Jadwigi i Królowej Bony zawarto 7 czerwca umowę na realizację. Obecnie zakończono etap opracowania projektowego. Roboty rozpoczną się maksymalnie do połowy września.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages