Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Wyświetlacze prędkości na straży bezpieczeństwa

2019-08-31 15:00:00 (ost. akt: 2019-08-31 09:21:59)
Takie rozwiązania stosuje się w Polsce od lat

Takie rozwiązania stosuje się w Polsce od lat

Autor zdjęcia: archiwum UM Kętrzyn

Już niedługo na ulicach miasta pojawią się trzy wyświetlacze prędkości. Mają prewencyjnie ostrzegać kierowców przed zbyt szybką jazdą

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to w Polsce corocznie obok nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu jedna z najczęstszych przyczyn wypadków w Polsce. Wbrew pozorom, to na prostych odcinkach dróg, w dobrych warunkach pogodowych, dochodzi do największej liczby wypadków. Także w Kętrzynie. Dlatego samorząd zdecydował o zakupie trzech radarowych wyświetlaczy prędkości.

Wyświetlacze staną w trzech punktach Kętrzyna – przy przejściu dla pieszych przy SP3, przy Górce Poznańskiej oraz w centrum przy ul. Sikorskiego. Działanie takiego urządzenia jest proste. Mierzy on prędkość auta i wyświetla na wyświetlaczu. Nie robi zdjęć i nie wystawia mandatów jak klasyczny fotoradar.
- Ma to ogromne znaczenie prewencyjne, taki policjant-społeczny – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrza Kętrzyna. - Wszyscy się tu znamy, wiemy kto jakim autem jedzie, więc widząc sąsiada jadącego za szybko możemy mu później zwrócić uwagę – dodaje żartobliwie burmistrz.

Takie rozwiązania w celu powstrzymania kierowców przed przekraczaniem dozwolonej prędkości stosuje się w Polsce od lat. Radarowe wyświetlacze prędkości są jednym z najrozsądniejszych wyborów ze względu na łatwość w montażu, niski koszt zakupu i utrzymania a przede wszystkim aspekt psychologiczny wpływu na kierowców.

Wiele instytucji i firm na świecie przeprowadziło badania na temat skuteczności radarowych wyświetlaczy prędkości, z których wnioski są jednoznaczne - radarowe wyświetlacze prędkości poprawiają bezpieczeństwo na drogach dzięki ograniczeniu prędkości poruszających się pojazdów. - W budżecie zarezerwowaliśmy na ten cel 36.000 zł, ale liczymy na to, że procedura przetargowa może wyłonić tańsze rozwiązanie - dodaje burmistrz.

mmPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NKE #2784591 | 37.47.*.* 31 sie 2019 21:52

  A ja proponuję zrobic sygnalizacje świetlna na rondzie Dmowskiego,Mazuska - Daszyńskiego, Powstańców Warszawy, zamiast stawiac jakies wyświetlacze Tutaj nie chodzi,tylko jest problem ze miasto jest zakorkowane bardzo i jezdzi sie coraz gorzej po Kętrzynie, sasiedzi z innych powiatów na nasz Kętrzyn gadaja ze jest wstyd ze miasto nie ma sygnalizacji świetlnej, ktore miasto jest zakorkowane ze słynnymi kolizjami drogowymi codziennie. I prosze po obserwowac co sie wyprawia w godzinach Szczytu....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dadada #2784570 | 89.228.*.* 31 sie 2019 21:05

  Pewnie też jestem za tym. Zawsze to jakaś rozrywka dla młodzieży. Te nocne zawody kto więcej wyciśnie na danym radarze. Dla mnie bomba. Na Traugutta też by się przydał - najlepiej dwa - na dwa pasy żeby każdy zawodnik znał dokładną prędkość

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages