Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Nauka kosztuje

2019-08-31 09:00:00 (ost. akt: 2019-08-31 10:35:10)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Dzięki reformie oświatowej tegoroczni pierwszoklasiści liceum lub technikum muszą kupić całkiem nowy zestaw książek do wszystkich przedmiotów.

Nie ma od kogo odkupić używanych, ponieważ są pierwszym rocznikiem z nowym programem nauczania. Kwota ponad pięćset złotych bez książek do języków obcych, to minimum wydatków. Wiem, bo w tym tygodniu zapłaciłem za jeden zestaw. Całe szczęście, że jest 300 złotych na głowę ucznia od rządu na dobry początek szkoły…

Nauka kosztuje, a za co i czym płacimy zależy od tego, czego się uczymy. Jak ktoś się uczy jeździć samochodem, to płaci sporą dawką nerwów, kiedy sytuacja na drodze go przerasta. Czasem za pochopnie wypowiedziane zdanie płaci się zerwanymi relacjami albo/i wyrzutami sumienia.

Słynna była na całą Polskę niedawna sprawa pracownika sklepu Ikea, który wypowiedział się na forum wewnętrznym firmy przeciwko ideologii LGBT cytując przy tym fragmenty z Pisma Świętego. Pracownika zwolniono w imię poszanowania wolności i różnorodności poglądów - pani dyrektor ds. komunikacji Ikea Katarzyna Broniarek komentując zwolnienie pracownika zakomunikowała:
„Jednocześnie zapewniamy, że podstawą naszej kultury korporacyjnej jest wolność poglądów, tolerancja i szacunek dla każdego pracownika”*
Można się nauczyć czym jest szacunek dla poglądów i tolerancja w momencie, kiedy się swoje poglądy wypowie… Jeśli ktoś nie był pewien czym jest hipokryzja, to już wie na podstawie tego przykładu.

Człowiek całe życie się uczy, ma swoje koncepcje i podejmuje decyzje, nierzadko błędne - mówimy wtedy, że uczy się na błędach. Ciekawe, że za tę naukę człowieka na jego błędach czasem płaci ktoś inny, często rodzic albo rodzina. Nauka, jak widać, to nie tylko wiedza. Jak się nauczyć dobrze żyć? Jak się nauczyć mądrze żyć? Jest taka już nie nowa podstawa programowa takiej nauki, ma bowiem ze trzy tysiące lat, ale ciągle aktualna. Mówię o Przypowieściach Salomona do przeczytania w Starym Testamencie, za darmo! Tam między innymi można odkryć czym się różni głupota od mądrości. Dzisiaj przeczytałem: „Zamysłem głupoty jest grzech” (Prz 24:9). I już wiadomo - jeśli chcesz popełnić grzech, to chcesz postąpić głupio. Kto głupio postępuje, tego nazywają głupcem, a głupcem to z pewnością nie chcesz być, co nie?

* (źródło: wprost.pl)

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages