Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

FELIETON: Szymon Kołdys pisze. Jest nas 60 milionów

2019-08-17 10:30:00 (ost. akt: 2019-08-17 10:42:33)
Szymon Kołdys

Szymon Kołdys

Komuś wyszło z szacunków, że Polaków na całym świecie jest nawet 60 milionów. To bardzo zachęcająca informacja, bo to może być spory potencjał.

Tak nazwana kampania społeczna ma między innymi być skierowana do Polonii po to, by zachęcić do powrotu i pokazać jak się żyje teraz w Polsce. Wyobraźnia mi zadziałała i dzięki niej Kętrzyn już był pięć razy większy. Więcej ludzi na ulicach, więcej uczniów, szkół, więcej wszystkiego... Więcej pracy, więcej upieczonych chlebów, więcej (być może) problemów, po prostu więcej życia, bo wraz z ludźmi przybywa życie - pomysły, kreatywność, aktywności, pieniądze, inwestycje. W sumie to jakoś lepiej się człowiek czuje, że jest częścią czegoś większego niż mniejszego. Każdy z nas wnosi swoją cegiełkę w całokształt zarówno narodu jak i państwa. Nawet jak nie lubi się tego słowa " narodowy", bo się może kojarzyć z zamieszkami w Białymstoku, to jednak narodem jesteśmy chcemy czy nie chcemy. Gdyby emigranci wrócili, życie byłoby inne, bo życie człowieka wpływa na życie drugiego człowieka. I dalej mi wyobraźnia działała. I już nie było polaryzacji w społeczeństwie, na prawych i lewych, i nie było hejtu w Internecie, partie nie udowadniały sobie nawzajem, że mają głupie pomysły , tylko współpracowały. Lokalne władze się dogadywały, a ludzie już nie chcieli więcej pieniędzy, bo mieli wystarczająco...

Jednak się rozmarzyłem, ale polubiłem to marzenie. Prawda jednak taka jest, że potencjał i życie tkwią w ludziach, a nie na przykład w technologiach. Poza tym dwoje i więcej ludzi, którzy ze sobą współpracują mogą razem więcej niż każdy z nich osobno - to tak zwany efekt synergii. Inny potencjał ma 60 milionów zjednoczonych ludzi, a inny ta sama ilość pojedynczych albo skonfliktowanych ludzi. Tak samo jest w rodzinach, gdy są zgodne, mogą więcej i są szczęśliwsze. "O jak to dobrze i miło, gdy bracia w zgodzie żyją" - mówi psalmista, i każdy by tak chciał, tylko jak to zrobić? Można zacząć od życzliwości i uśmiechu wobec sąsiada. W końcu więcej nas łączy niż dzieli. Jak silne może być 60 milionów połączeń?

Szymon Kołdys
pastor@baptysci.ketrzyn.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages