Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

WAKACJE Z KSIĄŻKĄ: Bjørn Andreas Bull-Hansen - "Jomswiking. Czas ognia i żelaza"

2019-08-18 14:30:00 (ost. akt: 2019-10-23 22:34:34)

Autor zdjęcia: archiwum BMM

Jest rok 993. Dwunastoletni Torstein, syn Tormoda, mieszka tylko z ojcem. Jego matka nie żyje, starszy brat Bjørn zaginął. Kolejna odsłona nordyckiej sagi o niewolniku rzuconym w wir potyczek między królami północy

Pewnego dnia wioska Torsteina zostaje zaatakowana, jego ojciec zamordowany, natomiast chłopak zakuty w łańcuchy trafia do niewoli. Zbyt chudy do wiosłowania na statkach, Torstein zostaje sprzedany dla szkutnika Halfdana i pod jego okiem uczy się rzemiosła. Spokój nie trwa jednak długo, bo czytający runy przepowiada lokalnemu jarlowi śmierć z ręki smoka, zaś Torsteinowi mówi, że widzi krew dwóch królów na jego rękach. Pewnego dnia do brzegu przybija łódź z wyrzeźbionym gadem i rozpętuje się walka. Torsteinow udaje się uciec własnoręcznie zbudowanym byrdingiem, odpływa na zachód z nadzieją na odnalezienie starszego brata Bjørna, . Jego przeznaczenie nieubłaganie popycha go w stronę Jomsborga - legendarnej osady w krainie Wendów. Mieszkający w niej nieustraszeni wojownicy są równi i wolni. Codziennie ćwiczą mordercze umiejętności, by stawiać czoła wrogom. W Jomsborgu nie ma kobiet, a nieliczni, którym mimo bitew udało się dożyć starości, w spokoju czekają na śmierć. Torstein Tormodson stanie się jednym z nich - dzikim i wyjętym spod prawa jomswikingiem, który nie lęka się nikogo.

Historia młodego niewolnika Torsteina znakomicie połączyła się z barwną opowieścią o królach Północy i toczonych przez nich wojnach. Bjørn Andreas Bull-Hansen połączył realne wydarzenia i postaci z fikcją literacką Obecne w książce postaci historyczne, u innych zazwyczaj gloryfikowane, takie jak Olaf Tryggvason czy Sven Widłobrody tu są pokazane z negatywnej strony, a polskiego czytelnika ucieszy obecność charakternej żony tego ostatniego – Sigridy Storrådy, będącej przypuszczalnie córką Mieszka I. 

Autor maluje wiarygodny obraz życia schyłku X wieku. W barwny i brutalny sposób opisuje wydarzenia, przez co czytelnik może wyobrazić sobie jak wyglądało codzienne życie wokół cieśniny Kattegat, na przykład ile trudu trzeba było włożyć, by przetrwać zimę. Pokazuje też istotne zmiany społeczne, jakie zachodziły w tym czasie – od małych lokalnych społeczności skupionych wokół jarla i bogów nordyckich do państw funkcjonujących pod jednym królem i białym Chrystem. Nie brakuje także interesujących przykładów obchodzonych przez ówczesnych Skandynawów świąt i przestrzeganych przez nich tradycji, w tym wiary w Norny, Odyna czy Thora.

Książka ta na pewno spodoba się fanom „Wojny wikingów”, „Gry o tron” lub serialu „Wikingowie”.

red.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages