Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Dobre wieści ze szpitala

2019-07-14 12:20:00 (ost. akt: 2019-07-14 14:14:38)
Nowo wyremontowana izba przyjęć to jedna z dobrych wiadomości dla pacjentów

Nowo wyremontowana izba przyjęć to jedna z dobrych wiadomości dla pacjentów

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

W końcu dobre informacje spływają ze Szpitala Powiatowego w Kętrzynie. Otwarto już nowo wyremontowaną Izbę Przyjęć. Ruszają zabiegi związane z endoprotezami. Jakby tego było mało szpital wzbogacił się w tym tygodniu o cztery karetki

Modernizacja szpitalnej Izby Przyjęć trwała rok czasu. Dokładnie w lipcu 2018 przeprowadzono przetarg. Remont oparto na programie funkcjonalno-użytkowym, który został opracowany jeszcze kiedy dyrektorem był Krzysztof Tytman. — Na ten program uzyskano wszystkie niezbędne pozwolenia. Dzięki temu projektant miał ułatwioną pracę i wszystko udało się sprawnie przeprowadzić — mówi Wojciech Glinka, dyrektor szpitala. Obecna strona funkcjonalna i wizualna Izby Przyjęć ma pozytywnie wpłynąć na obraz placówki. Koszt przeprowadzonej inwestycji to ok 1,5 miliona złotych. Pokryto ją ze środków Starostwa Powiatowego. — Nadzorowałem kilka remontów w szpitalu mrągowskim, gdzie zawsze wysoko wieszaliśmy sobie poprzeczkę. Tutaj też większych zastrzeżeń nie mam i gratuluję firmie, która była wykonawcą. Dla nich to też powinna być satysfakcja, bo to prawdziwa wizytówka — ocenia Glinka.

To nie jedyna dobra wiadomość. Narodowy Fundusz Zdrowia ponownie będzie finansował zabiegi związane z endoprotezami. — Procedura wstawienia endoprotezy stawu biodrowego czy kolanowego jest wysoko wyceniana przez NFZ. Żeby jednak móc je wykonywać w kolejnym roku rozliczeniowym trzeba spełnić określoną ilość procedur w roku wcześniejszym. W ubiegłym roku z nieznanych mi powodów minimalne założenia 40 wstawień stawu kolanowego i 60 biodrowego nie zostały wykonane. W związku z tym NFZ wstrzymał finansowanie od 1 stycznia 2019 — informuje dyrektor. Jan Fabczak, pełniący w styczniu funkcję dyrektora podjął słuszną decyzję o wszczepianiu endoprotez na koszt szpitala. — Kosztowało to nas do maja ponad 300 tys. zł., ale w mojej ocenie była to słuszna decyzja. Dzięki temu od czerwca na nowo podpisaliśmy umowę z NFZ-em. Do końca roku musimy przeprowadzić 60 wszczepień. Zachęcamy do korzystania. U nas nie ma kolejek. Przyjeżdżają do nas już pacjenci z Olsztyna, Ostródy czy Mrągowa, a z Kętrzyna jest mało. Jakość usług ortopedycznych jest u nas na bardzo wysokim poziomie — zachęca Glinka. Jedna procedura wyceniana jest na 16 tys. zł. — W mojej ocenie przez niewykonanie minimum w ubiegłym roku straciliśmy ok. 650 tys. zł. Warto pamiętać, że takie zabiegi to nie tylko prestiż, ale też zastrzyk finansowy. Jeżeli ten kontrakt uda nam się utrzymać do końca roku, to odetchniemy finansowo. Problemy oczywiście nie znikną, ale będą dużo mniejsze — ocenia Glinka

Kolejną dobrą informacją jest rozbudowywanie kolumny karetek pogotowia ratunkowego. — To jest kolejny powód do dumy. To już ja podejmowałem decyzję o ogłoszeniu przetargu. Cały zespół ludzi wykonał przy tym świetną robotę. Przetarg ogłosiliśmy w maju, zakończyliśmy w połowie czerwca. Oby mieszkańcy nie musieli z tego korzystać. Jeśli już jednak zdarzy się taka sytuacja, to pacjenci będą wożeni nowiutkimi Volkswagenami Crafterami — dodaje dyrektor. Zakup karetek wsparły m.in. władze Kętrzyna.

Z Izby Przyjęć już korzystają pacjenci. Nowe karetki pojawią się na "służbie", już za kilka dni. — Jak tylko zostanie wstawiony do nich niezbędny sprzęt — zapewnia Wojciech Glinka.

Jak zachodzące zmiany ocenia starosta kętrzyński, któremu podlega szpital? — Izba przyjęć to pierwszy kontakt pacjenta ze szpitalem. Stworzenie odpowiednich warunków dla pracowników i pacjentów było niezbędne. Miejmy natomiast świadomość, że przed nami jeszcze mnóstwo pracy. Chcemy zmienić oblicze oraz opinię o szpitalu. Przypomnę, że jesteśmy od niedawna podmiotem prowadzącym Ratownictwo Medyczne, za chwilę będziemy dysponowali czterema nowymi ambulansami ratunkowymi. Ważne jest również, że Narodowy Fundusz Zdrowia przywrócił nam utracony z końcem 2018 roku kontrakt na zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Zapewniam, że Zarząd i Rada Powiatu czują ciężar odpowiedzialności. Jesteśmy zdeterminowani, aby nadal inwestować w nasz szpital — odpowiada Michał Kochanowski.

Wojciech Caruk


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pacjent #2762552 | 83.5.*.* 15 lip 2019 16:12

    Dobre wieści ze szpitala,niech się rozwija.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages